Путін злякався "антиросійського анклаву" в Україні: як зрозуміти нову заяву диктатора

Російський диктатор розуміє, що основні цілі війни проти України провалено, тому намагається виправдати повномасштабне вторгнення, вселяючи надію росіянам, що ще не все втрачено

Під час відкритого уроку "Розмова про важливе" у четвер, 1 вересня, у Калінінграді російський диктатор Володимир Путін вигадав нову причину війни в Україні. Тепер це не лише нібито захист мешканців Донбасу, а й ліквідація "антиросійського анклаву", який нібито створюється в Україні. Про що говорить ця заява? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.

Путіну доводиться якось пояснювати внутрішній аудиторії – що відбувається, чому Росія продовжує війну проти України

Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова за президента Володимира Зеленського, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова розмірковує так:

"Путін багато чого наговорив у Калінінграді. У тому числі навіщось розповідав школярам про гумову дупу (в контексті працьовитості). Ну і справді видав нову версію початку т.зв. "спецоперації". Спершу росіянам не вдалося захопити Київ. Потім провалилися плани щодо захоплення Чернігівської, Сумської, Харківської областей. Навіть захоплення Донбасу в адмінкордонах Донецької та Луганської областей буксує. При цьому ЗСУ видавлюють окупантів із Херсонської області в рамках контрнаступної операції. Відповідно, доводиться якось пояснювати внутрішній аудиторії – що відбувається, чому Росія продовжує війну проти України".

Так, зазначає Тетяна Попова, і з'явилася версія про якогось "антиросійського анклаву". Щось подібне, за її словами. Путін уже озвучував. Говорив, що в Україні формується антиросія. Кремль тоді погрожував "вжити заходів", вимагав не вступу України до НАТО, демілітаризації тощо.

"Насправді, росіяни розпочали вторгнення в Україну, бо думали, що зможуть нас швидко зламати. Але не тут було… Наші євроатлантичні устремління тут точно ні до чого. Не нападають зараз росіяни на Швецію і Фінляндію, які вступають до НАТО і мають кордони з РФ (сухопутні і морські). Все, запал скінчився. Агресор ув'яз в Україні. На країни ЄС, які ще й опинилися під офіційним захистом США, смикатися страшно, – пояснює Тетяна Попова. – Залишається тільки плодити нові версії про цілі "спецоперації" в Україні. І ці версії, впевнена, ще будуть змінюватися. У тому числі після того, як ми звільнимо Херсон. Вважаю, що Москва намагатиметься якнайшвидше вийти на якісь угоди. На які саме – залежить від ЗСУ та західної підтримки України у боротьбі з російською агресією. Сподіватимемося, що домовлятися з РФ ми будемо виключно про репарації".

Найважливіша теза – заперечення Росією самого права української нації на самовизначення та незалежність

Політичний експерт Михайло Чаплига порівнює зміну риторики РФ із ребрендингом старих "Жигулів". Час іде, пояснює він, "Жигулі" старіють та гниють, а змінити якість не можуть.

"От і вирішують росіяни займатися ребрендингом старих "Жигулів", щоби створити ілюзію "розвитку" процесу, – пояснює експерт. – А розвитку немає. РФ застрягла в окопній війні, це вже призвело до серйозних "хитань" веж Кремля. Просунутися в Україні окупанти не можуть, ми масово знищуємо їхні оперативні штаби та склади. По суті зараз скрізь, крім Донбасу, агресор відбивається від нашого наступу. Ось і виникає періодично потреба хоча б ауді-візуальному розвитку програної війни".

Але насправді, продовжує Михайло Чаплига, ключовою є не та чи інша дурна теза про міфічну "денацифікацію" чи "демілітаризацію", а найважливішу тезу – заперечення Росією самого права української нації на самовизначення та незалежність.

"Але РФ ніколи в цьому прямо не визнається, бо це означатиме конвенційну війну через банальну ненависть до суміжної держави, заперечуючи право її народу жити своїм власним життям. Однак саме це неприйняття є головним рушійним мотивом РФ у війні проти України. Проти нашого природного права жити самостійно та незалежно", – констатує Михайло Чаплига.

Заяви Путіна не так демонструють розворот в інфополітиці, як спроба виправдати понесені РФ витрати

Голова Центру політичних студій "Доктрина", політичний консультант Ярослав Божко вважає, що Путін озвучив формулу, яка є одним із найважливіших компонентів інфополітики РФ щодо просування війни з Україною як легітимного заходу серед самих росіян.

"Позиціонування агресивної війни виключно як засоби запобігання катастрофі РФ та створення якогось антиросійського плацдарму поблизу – важливий перебіг пропагандистів країни-агресора. "Війна за Донбас" для багатьох росіян не здається настільки важливою, тому що від цього регіону подумки росіяни готові відмовитися у разі високих витрат. Тут же, навпаки, війна розгортається всередину і стає елементом самозбереження РФ, що необхідно для зміцнення легітимності її проведення серед росіян", – пояснює Ярослав Божко.

На його думку, зрештою ці заяви Путіна не так демонструють розворот в інфополітиці, скільки є спробою виправдати понесені РФ витрати, які нібито були неминучими в трактуванні російських пропагандистів.

Читайте також на порталі "Коментарі" – з ким Україна має погоджувати звільнення своїх територій: відповідь Данілова.