Про що говорить сума на відновлення України після війни – де взяти такі величезні гроші
З урахуванням збитків від ударів по критичній інфраструктурі, загальна сума на відновлення України вже зараз може перевищувати 1 трлн доларів
Загальна сума на відновлення України на сьогодні становить близько 110 млрд. грн. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду 10 січня. За його словами, визначено 4 ключові джерела фінансування: конфісковані російські активи; безпосередньо кошти з державного бюджету; фінанси міжнародних партнерів; гроші донорів, зібрані на платформі United24. Як оцінюєте такі заяви? Які важливі моменти слід врахувати, говорячи про відновлення України після війни? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Важливо, щоби відшкодування збитків отримали всі без винятку українці
Народний депутат України ІХ скликання, екс-гендиректор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов упевнений, що головним джерелом повоєнного відновлення України мають стати репарації та конфісковане майно РФ. Не варто сподіватись, попереджає він, що відбудувати країну вдасться лише за рахунок нашого бюджету чи допомоги західних партнерів. Росія має виплатити репарації у повному обсязі.
Для цього, продовжує експерт, Україна готує позови до міжнародних судів, а наші партнери працюють над юридичними механізмами конфіскації активів агресора.
Ці кошти, наголошує він, необхідно спрямувати на будівництво та капітальний ремонт об'єктів інфраструктури, ремонт житла українців.
Загальну суму на відновлення України можна буде прорахувати лише після повного звільнення нашої країни від загарбників, включаючи Крим
Голова Комітету економістів України Андрій Новак розмірковує так:
На думку Андрія Новака, основні джерела, з яких фінансуватимуться відновлення України, такі (у порядку спаду):
1. Заарештовані російські активи (державні та приватні).
2. Спонсорсько-інвестиційні вклади десятків країн, які й зараз підтримують Україну (наразі це майже 60 держав).
3. Донорські внески, що йдуть через міжнародні донат-канали.
4. Найменшим джерелом будуть кошти держбюджету України.
Він вважає за важливе, щоб це було не просто фізичне відновлення зруйнованого. Все, пояснює економіст, слід робити з урахуванням світових, світових тенденцій.
Читайте також на порталі "Коментарі" - друге пришестя Лапіна : до чого може призвести протистояння між російськими воєначальниками.