Попри війну українці говорять про щастя
Попри війну майже дві третини жителів України вважають себе щасливими. А у світле майбутнє у складі Євросоюзу вірять 88% громадян
Чи відчувають українці себе щасливими, чи вдалось країні-терористу – Росії, зламати дух людей ракетними обстрілами, якою бачать перемогу та завершення війни. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів гендиректор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Володимир Паніотто, пишуть "Коментарі".
Згідно з дослідженнями, 88% опитаних схиляються до того, що через 10 років Україна швидше буде успішним членом ЄС, ніж країною зі зруйнованою економікою та великим відтоком людей. Але найбільше вражають дані щодо рівня щастя.
"Ми боялися ставити це питання, тому що не знали, чи не викличе це обурення у респондентів — яке щастя під час війни? Але ми ставимо це питання хоча б раз на рік і було б шкода, якби цей рік випав. Так от зараз, у грудні, 65% вважають себе щасливими й лише 15% нещасливими, решта — "і так і так". Це лише на 6% нижче за довоєнний рівень — було 71% щасливих", — зазначає соціолог.
Це пояснюється тим, що механізм формування щастя не простий і лінійний. Наприклад, збільшення багатства не завжди призводить до підвищення рівня щастя. У тих же США з 1985 до 2005 року реальні доходи населення подвоїлися, а рівень щастя не змінився. Нині ж в Україні в умовах війни знижується рівень забаганок, і люди починають радіти простим речам, на які раніше не звертали уваги.
"По-перше, механізм формування щастя не є простим і лінійним, - пояснює Володимир Паніотто. - В умовах війни, коли страждають мільйони, люди починають радіти вже простим речам, на які раніше не звертали уваги. Ти живий, твої близькі живі, з'явилося світло в домі – і ти щасливий".
А ще, як каже соціолог, другим показником, що впливає на рівень щастя є низка факторів, наприклад, поведінка дітей, інтимні стосунки, стосунки з друзями тощо. І хоча матеріальні умови життя значно погіршилися і багато людей потерпають від розлуки зі своїми сім’ями, але є фактори, що підвищують рівень щастя. Значно зросла згуртованість нашого суспільства, зросла цінність держави для населення України, зросла взаємопідтримка, покращився соціально-психологічний клімат. Усе це підвищує рівень щастя українців.
"І по-третє, усвідомлення важливості того, що ти зараз робиш, це ще ніколи не було так важливо, коли ти рятуєш свою країну, інших людей, можливо, й людство загалом" - підсумовує Володимир Паніотто.
Читайте також на порталі "Коментарі" - синоптики розповіли, коли в Україні вдарять морози.