Нові погрози Лаврова: на що розраховує Кремль – чим шантажує весь світ

Лавров слідом за Путіним відкрито говорить про можливість застосування проти України тактичного ядерного озброєння

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров під час Генасамблеї ООН заявив, що всі російські закони та доктрини, включаючи ядерну, будуть поширюватися і на приєднані через фейкові "референдуми" території України у разі їх закріплення в Конституції Росії. Крім того, традиційно обрушився з нападками на Захід і підкреслив, що чим довше Київ відмовляється від переговорів, тим важче буде домовлятися. Про що говорять такі лавровські заяви та взагалі його поведінка на ГА ООН? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Задум Росії – заморозити конфлікт до якогось рівня, але вже на нових кордонах

Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова, розмірковує так:

"Стає зрозуміло, що так звані референдуми слід сприймати саме в комплексі з мобілізацією в Росії. Виступи Лаврова та інших російських керівників це просто такий дипломатичний супровід. Погрози – давно вже головна "зброя" їхньої дипломатії, тому важко сказати, чи можна це називати саме дипломатією".

Задум їх зрозумілий, вважає експерт. А саме – закріпити захоплені території, підкріпити їх новими мобілізованими, заморозити конфлікт до якогось рівня, але вже за нових кордонів. При цьому залякувати всіх і далі ядерною зброєю.

"Зрозуміло, що Україні такий варіант не підходить. Питання скоріше у рішучості наших союзників і надалі нас підтримувати у звільненні наших земель, незважаючи на нинішні погрози Москви, – вважає Володимир Дубовик. – На Заході формально зараз домінують заяви невизнання "референдумів", але з часом будуть чути голоси тих, хто закликатиме до визнання нового статусу-кво, що склався. Важливо, щоб ці голоси не взяли гору. Над цим і треба працювати далі".

Російське керівництво максимально підвищуватиме ставки і погрожуватиме знищенням планети

На думку голови Інституту публічної політики та консалтингу (ІНПОЛІТ), політичного консультанта Сергія Бикова, ядерний шантаж світу з боку Росії дедалі більше доводить, що світу потрібно змінюватися.

"Це стосується і Ради безпеки ООН і права вето в Раді безпеки. Слова Лаврова – лише додаткова цеглина, яка зміцнює єдність цивілізованих країн, які визнають загальні принципи міжнародного права, що росію необхідно позбавити привілейованого статусу в міжнародних організаціях та покарати за агресію", – зазначає експерт.

Він називає погрози з боку Лаврова, як і аналогічні виступи Путіна чи Шойгу кроками розпачу.

"Відчаю від неминучої поразки у війні проти країни, яка в рази менша за ресурсами та територією, але яка перевершує за стратегічності та героїзмом, – пояснює Сергій Биков. – Російське керівництво максимально підвищуватиме ставки і погрожуватиме знищенням планети, розраховуючи, що світові лідери підуть на шантаж. Але практика показує, що пасувати перед росією ніхто не збирається".

Кремль розраховує, що Захід доб'ється від України схилення на територіальні поступки країні-агресору

Співголова Громадської ініціативи "Права Право", історик, юрист Дмитро Снєгірьов вважає, що ці заяви слід розглядати як елемент військово-політичного тиску, перш за все, на країни Заходу.

"Лавров слідом за Путіним відкрито говорить про можливість застосування проти України тактичного ядерного озброєння. Подібними заявами російська сторона залишає за собою право (згідно зі своєю Конституцією та військовою доктриною) на завдання превентивного ядерного удару по території України. Із відповідними наслідками, – уточнює експерт. – Характерно те, що дані заяви Лаврова пролунали після визнання президента США Байдена, що він неодноразово попереджав Путіна про неприпустимість застосування ядерного озброєння. Наголошувалося, що США дадуть адекватну відповідь на подібні події з боку Росії. У тому числі через те, що за ситуацією уважно стежать Китай, Іран і КНДР. А тому Штати не можуть дати слабину".

З урахуванням цих тенденцій, Дмитро Снєгірьов прогнозує, що міжнародні зусилля Росії будуть зосереджені на можливість організувати дипломатичний тиск на Україну з боку західних країн з метою схиляння на територіальні поступки країні-агресору.

"Кремль намагається переконати, що це єдиний можливий варіант припинення війни", – констатує експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - прогноз на тиждень: як вплинуть псевдореферендуми на перебіг війни та економіку в Україні.