Навіщо Путіну зустріч у Стамбулі: чи чекати на прорив

Україна ніби повертається у 2022 рік, знову чуємо розмови про Стамбул, про санкційний тиск тощо

У нічній заяві 11 травня правитель Росії Володимир Путін заявив, що нібито налаштований на "прямі переговори" з Києвом у Стамбулі у четвер, 15 травня. Український президент відповів, що, перш за все, РФ має погодитися на припинення вогню з 12 травня, потім – можна зустрітися. При цьому підтвердив, що 15 травня він чекатиме на Путіна в Стамбулі. Що хоче Путін від зустрічі у Стамбулі? Що може змінитись у російсько-українській війні після 15 травня? Видання "Коментарі" розбиралося у цій темі, вивчивши думки експертів.

Не їхати на зустріч до Стамбула Україні вже неможливо

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін зазначив, що ключова аудиторія майбутньої зустрічі у Стамбулі – це Дональд Трамп.

Експерт звернув увагу на важливий момент, коли Україна та європейські лідери домовилися координувати свої дії та висунули вимоги, що спочатку 30 днів перемир'я, а потім все інше, Росії треба було якось на все це відповісти. І в Кремлі вигадали такий варіант, щоб в очах Трампа виглядати позитивно, заявивши, що Росія готова до прямих переговорів з Україною та готова до зупинки війни. Тож росіяни висунули вимоги зустрічі у Туреччині. А вже Україна в особі Зеленського обіграла цю історію. Президент переорієнтував цю історію на те, що готовий до переговорів навіть особисто.

Відповідаючи на запитання, що чекати від цієї зустрічі, Олексій Якубін каже, що після того, як Дональд Трамп публічно заявив про те, що Україні потрібно їхати на цю зустріч, у Києва зменшилася можливість для маневру.

"Не їхати на цю зустріч взагалі вже неможливо. Інша річ, чи може ця зустріч 15 травня у Стамбулі кардинально щось зараз вирішити? Тому що з боку Росії поки що немає сигналу, що Путін ладен бути на цій зустрічі. Тобто висока ймовірність, що Зеленський приїде туди. Але Путін навряд чи приїде, але делегує когось із Кремля. Це може бути перша ознайомча зустріч", – зазначив експерт.

За його словами, якщо глобально говорити про що ця зустріч, то тут є нюанси.

"Бо ми, з одного боку, бачили план Трампа, була позиція України разом із європейськими партнерами, яка складалася з 22 пунктів з приводу того, як можна досягти перемир'я. Росія висувала свої вимоги. І, як правило, для того, щоб зустріч виявилася результативною, попередньо технічно опрацьовується порядок денний. Наскільки ми можемо зрозуміти зараз, такого опрацювання за різними вимогами не було. Тому я оцінюю шанси, що на цю зустріч поїде Зеленський і там буде зустріч за участю Туреччини досить високі. Але, якщо говорити про те, чи станеться у Стамбулі великий прорив щодо миру в Україні, то на сьогодні я не бачу такої можливості. Загалом є, звичайно, якесь відчуття дежавю, тому що ми у 2022 році чули розмови про Стамбул, як і розмови про санкційний тиск тощо. Виходить, знову все повертається довкола цього. Мені здається, що й сама Росія ще не знає, яку зайняти стратегію щодо цієї історії, як відповісти на заяву Зеленського. Але і для України, і для Росії тут важливо зберегти контакт із США. Важко очікувати, навіть якщо ми гіпотетично уявімо, що на цій зустрічі буде Путін, що буде якийсь прорив по війні", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".

Ці "танці" продовжаться до осені, витягуючи з усіх нерви та жили

Український футуролог, підприємець і громадський діяч, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар вважає, що все зводиться до базового сценарію, який вже зараз можна спрогнозувати наперед.

Перше, зауважує експерт, це те, що ніякого припинення вогню не буде. Друге – Володимир Зеленський приїде в Стамбул. Третє – Володимир Путін не приїде, бо терміново захворіє на діарею і довідка з лікарні знайдеться. Четверте – Дональд Трамп скаже, що так не можна, і спитає риторично, чи хоче Владімір миру? П’яте – лідери Європи хором скажуть, що Росія не хоче припиняти вогонь, і закличуть Трампа до рішучих дій. Шосте – Трамп скаже, що цю війну треба завершувати, і не зробить нічого. Сьому – Європа почне довго розробляти механізм обходу вето Орбана. Восьме – Китай тихо радітиме американській неспроможності. Дев’яте – ці "танці" продовжаться до осені, витягуючи з усіх нерви і жили. Десяте – восени спроможність росії впаде до точки готовності до переговорів.

"Висновок зі всього цього – не нервуємо, допомагаємо ЗСУ, не формуємо завищених очікувань, не сваримося між собою, дякуємо і шануємо
одне одного", – констатував Валерій Пекар.

Читайте також на порталі "Коментарі" - у Зеленського висловилися про гарантії безпеки від Росії.