Російський диктатор Володимир Путін не розглядає перемир'я на День Перемоги як серйозний крок на шляху до тривалого миру в Україні. Такого висновку дійшли аналітики Інституту вивчення війни (ISW). В той же час в ООН наголосили, що хотіли б бачити закінчення війни Росії проти України на основі міжнародного права та статуту організації, а не тимчасове припинення вогню. Таку заяву зробив речник Генсека ООН Стефан Дюжаррик. Навіщо Путіну чергова "гра в перемир’я"? Чи потрібно Україні на нього погоджуватися? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Перемир'я в Україні. Фото з відкритих джерел
Путін хоче мати ситуацію, за якої він виграє у будь-якому випадку
Експерт Українського інституту політики Єва Антоненко запропонувала ще раз актуалізувати, що таке 9 травня у РФ зараз. У радянські часи святкування 9 травня не було таким масштабним, наприклад, військові паради проводилися лише у ювілейні роки. А для Путіна це – одне з найважливіших свят.
"У РФ ставлять знак рівності між СРСР та сучасною Росією, подаючи їх як історично одне державне утворення. Святкуванням Путін намагається консолідувати суспільство навколо ідеї "величі Росії", щоразу підкреслюючи її роль, як переможця у глобальному конфлікті. Відбувається регулярна мілітаризація суспільства через демонстрацію військової могутності та культ армії. З 2014 р., особливо після повномасштабного вторгнення в 2022 р., Путін використовує символіку 9 травня для виправдання війни, порівнюючи сучасну Україну з нацистською Німеччиною і представляючи вторгнення, як "денацифікацію" та "захист російського світу". Після початку повномасштабного вторгнення святкування 9 травня у РФ зазнало значних змін: скасовувалися авіаційна частина параду та "Безсмертний полк", зменшилася кількість військової техніки, посилювалися заходи безпеки та обмежувалися масові заходи і масштабність параду. А це заважає досягати первинних цілей 9 травня для російської влади. Цього року – 80-річчя Перемоги, і для російського голови вкрай важливо провести святкування масштабно, з мінімальними обмеженнями і без ексцесів", – зазначила експерт.
Крім того, продовжує Єва Антоненко, Кремль хоче показати світу, що це він "дарує мир", а не Україна чи Захід. У Кремлі хочуть в односторонньому порядку керувати перемир’ями, миром та війною, не звертаючи уваги на аналогічні пропозиції інших сторін.
"Для Путіна оголошення одностороннього перемир’я – це ситуація, за якої він виграє у будь-якому випадку: якщо Україна погодиться, зі спокійним святкуванням все вийде, якщо ні – можна буде звинувачувати Україну у "небажанні миру" або в "порушеннях перемир’я", — зазначила експерт.
На її думку, відповідь на питання щодо того, чи потрібно Україні погоджуватися на це перемир’я, залежить від того, з якої позиції дивитися.
"Якщо з точки зору України як держави – ні, адже це не справжній мир, а лише тимчасове припинення вогню, яке не означає виведення військ з України і використовується російською стороною у пропагандистських цілях – з метою поліпшення іміджу РФ як "миротворця з жестами доброї волі". Як заявив представник ООН, світ потребує не тимчасових пауз, а повномасштабного припинення війни на основі міжнародного права. З іншого боку, є ймовірність, що наступні перемир’я будуть довшими. Якщо ж дивитися на перемир’я з точки зору українського населення та військових, то будь-яке припинення вогню, хоча б на ці три дні, є важливим в умовах війни, яка йде вже четвертий рік", – підсумувала Єва Антоненко.
Пропозиція з боку Кремля – це цинічна насмішка
Військовослужбовець ЗСУ, політичний консультант Олександр Антонюк вважає, що пропозиція так званого "перемир’я" не є якоюсь новою грою Путіна, оскільки в Кремлі заплановані певні урочисті заходи і їм би хотілося бути впевненими в тому, що жодних загроз в їхню сторону не буде. Тому що в іншому випадку гарантувати безпеку тим, кого вони запрошують на своє "побєдобєсіє" звісно вони не можуть.
"Якщо ми говоримо в нашому контексті, то правильної відповіді немає, але я не впевнений, що погоджуватися на пропозицію Путіна є в наших інтересах, оскільки ми маємо справу з терористичною державою і, на моє глибоке переконання, підписуватися на односторонню ініціативу терориста №1 було б недалекоглядно. Тому ми маємо право на рівні перших осіб не давати якихось позицій. Можна спокійно сказати, що, оскільки війна продовжується, РФ не виконує норм міжнародного права, то виявлені військові цілі, по можливості, можуть бути знищені, незалежно від того, де вони знаходяться – на Червоній площі чи на лінії бойового зіткнення. Тому що в Кремлі не дуже задумуються над тим, коли вони б'ють по Кривому Рогу, Києву та інших мирних містах України", – зазначив Олександр Антонюк.
Підсумовуючи експерт наголосив, що дана пропозиція з боку Кремля – це цинічна насмішка і прагнення втримати ініціативу. До того ж, зауважив Олександр Антонюк, у 2022 році про якийсь пафосний парад в Москві не йшлося. Тоді все було дуже і дуже скромно. Наразі ж росіяни хочуть продемонструвати світові, що вони повертають свої позиції.
Читайте також на порталі "Коментарі" — про що говорять нові "мирні" заяви Пєскова та Лаврова: як реагувати Україні.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.