Головна Новини Суспільство Війна з Росією Мир в Україні: ЗМІ дізналися про чотири ключові пункти можливої угоди Трампа
commentss НОВИНИ Всі новини

Мир в Україні: ЗМІ дізналися про чотири ключові пункти можливої угоди Трампа

У мирній угоді не буде йтися про території

24 грудня 2024, 18:25
Поділіться публікацією:

 Обраний президент США Дональд Трамп висловив намір посадити Україну та Росію за стіл переговорів для досягнення мирної угоди, яка може включати чотири основні пункти. Про це пише старший політолог аналітичного центру RAND Corporation Семюел Чарап у статті для Foreign Affairs.

Мир в Україні: ЗМІ дізналися про чотири ключові пункти можливої угоди Трампа

Війна в Україні (фото з відкритих джерел)

За його словами, реалістичний план миру може охоплювати такі аспекти:

-добре сплановану угоду про припинення вогню,

-надійні гарантії безпеки для України,

-механізми забезпечення відповідальності за російську агресію,

-заходи зі стабілізації відносин Росії із Заходом.

Чарап зазначає, що питання територіального контролю, найімовірніше, не буде вирішуватися під час переговорів. Він прогнозує, що лінія зіткнення, з деякими незначними змінами, залишиться незмінною. "Територіальний контроль, попри те, що він надзвичайно важливий для обох сторін, зрештою не є таким основним питанням, як ці ширші політичні аспекти. І визнання російських анексій справедливо вважається неможливим кроком як для України, так і для її західних союзників", — підкреслив аналітик.

Говорячи про гарантії безпеки, Чарап вважає, що мирна ініціатива США має включати заходи для стримування Росії, забезпечення впевненості України та надання стимулів обом сторонам для підтримання миру. На його думку, значні втрати, пов’язані з можливою новою атакою Росії, можуть зменшити її мотивацію до агресії. "Якщо з майбутньою російською атакою будуть пов’язані значні втрати — чи то через втручання третьої сторони, чи то відплату з боку України, озброєної посиленими засобами стримування, — Москва буде менш мотивованою, щоб її здійснити. І якщо Київ переконається, що його безпека гарантована, він зможе зосередитися на економічному відновленні та демократії, а не на тому, щоб стати гарнізонною державою", — наголошує Чарап.

Аналітик також підкреслює, що вступ України до НАТО малоймовірний, оскільки Захід вже дав зрозуміти свою позицію, а Росія розглядає недопущення вступу Києва в Альянс як одну зі своїх головних цілей. Водночас він вказує на можливість членства України в ЄС, на яке Росія вже погодилася під час переговорів у 2022 році.

Для забезпечення дотримання режиму припинення вогню Чарап пропонує зосередитися на зміцненні Збройних сил України. Він вважає, що партнери Києва мають допомогти з озброєнням, аби досягти стабільного миру. Щодо миротворців, аналітик скептичний, оскільки для ефективної місії їх знадобилося б занадто багато. Як альтернативу, він пропонує використання мережі датчиків і камер для моніторингу ситуації, контроль за якими здійснюватиме третя сторона.

Також важливим є впровадження механізмів відповідальності, аби будь-які порушення режиму тиші мали серйозні наслідки. За словами Чарапа, світ має побачити, що агресія проти України призвела до значних втрат для Росії, щоб уникнути подібних війн у майбутньому. "Хоча Путін неминуче заявлятиме про перемогу, коли бойові дії припиняться, у решти світу не повинно складатися враження, що Росія нічого не заплатила за свою агресію. Захід може зберегти певні санкції та експортний контроль як заходи на тривалий термін — або доки Росія повністю не вийде з України", — йдеться у статті.

Проте Чарап додає, що Росії також потрібні позитивні стимули для виконання мирної угоди. Зокрема, це може бути запевнення у позаблоковому статусі України, відсутність розгортання іноземних військ та обмеження західної військової допомоги. Стимули можуть також включати часткове пом’якшення санкцій із можливістю їх відновлення у разі порушення Росією умов угоди.

Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що мирний план Трампа набирає чітких обрисів. Новообраний президент США Дональд Трамп оголосив про намір призначити Кіта Келлога своїм спеціальним посланцем в Україні. Це може стати ключовим елементом стратегії Трампа щодо завершення війни.

80-річний Келлог, який раніше обіймав посаду радника Трампа з національної безпеки, ще у квітні представив своє бачення мирної угоди для України. Можливо, саме цей план буде реалізований у разі повернення Трампа до влади, відзначає видання.

 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини