Через тиждень прийдуть вже морози, а отже, при відключеному теплопостачанні зросте споживання електроенергії
У вечірньому зверненні 6 листопада президент Володимир Зеленський багато уваги приділив енергетичним питанням. Розповів про телефонну розмову з головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляйєн, з якою, серед іншого, обговорили відновлення української енергетики, яка страждає від ударів рашистів. Наголосив на необхідності протидії "іранському режиму", який допомагає РФ, у тому числі дронами. Повідомив про продовження віялових відключень електроенергії та проведення нарад з представниками енергетичних компаній . Що можна сказати про стан справ, майже через місяць атак на українську енергосистему? Які висновки зроблено, які правильні рішення ухвалено? Що ще потрібно зробити, щоб мінімізувати ризики? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Ми можемо стоячи аплодувати енергетикам за їхні зусилля щодо стабілізації енергосистеми країни після цих терористичних актів
Глава Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин розмірковує так:
"Хотілося б дізнатися, які санкції застосовано до посадових осіб, які, знаючи про появу у противника великої кількості дронів-камікадзе, не підняли зі складів міністерства оборони зенітні кулеметні та артилерійські системи для захисту об'єктів критичної енергетичної інфраструктури. І почали це робити лише після розвідок західних країн партнерів. Чи ці розвідки краще знають про стан наших складів? Тоді навіщо нам такі посадовці, які замість попередження проблеми тепер героїчно всю країну змусили долати наслідки своєї професійної непридатності...".
За словами експерта, ми можемо стоячи аплодувати енергетикам за їхні зусилля зі стабілізації енергосистеми країни після цих терористичних актів, але графіки стабілізації від Обленерго викликають питання.
"Часто ми бачимо, що в години пік електрика подається, а всю ніч – повне відключення на вісім годин. З погляду технічної логіки це нонсенс, але можливо так простіше у розподільчих компаніях. Вважаю, що періоди планових відключень кратністю о четвертій годині – це погано. Краще робити кратність дві години, – зазначає Ігор Черкашин. – Після чотирьох годин відключення відбувається дуже серйозний сплеск споживання для компенсації накопичених справ, починаючи від заряджання АКБ (акумуляторна батарея) та закінчуючи використанням води. Через тиждень прийдуть вже морози, а отже, при відключеному теплопостачанні зросте споживання електроенергії. Все складне лише починається...".
Енергетикам потрібні додаткові кошти на локалізацію та ліквідацію наслідків терористичних атак агресора
Експерт з питань енергетики Центру Разумкова, екс-директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський вважає, що успішний захист нашої енергосистеми від навантаження фактично залежить зараз від двох треків.
"Перший – максимальне закриття неба над Україною, насамперед над об'єктами енергетичної інфраструктури. Це – функція оборони, яка у процесі виконання ЗСУ. Другий – оптимальне регулювання навантаження на енергосистему через регулювання попиту, обсяги споживання електроенергії", – пояснює експерт.
Він наголошує, що активні та тривалі відключення споживачів у Київській, Чернігівській, Житомирській та низці інших областей спровоковані, у тому числі, збільшенням обсягів споживання електроенергії саме у цих регіонах.
"І це треба розуміти, – закликає Максим Білявський. – Споживачам слід переглянути свій порядок дня. Прислухатися до порад енергетиків. Максимально перенести свої потреби в електроенергії на нічний час, щоби розвантажити енергосистему".
Окрім військового чинника, продовжує експерт, крім економії електроенергії, є ще одне важливе завдання – наявність коштів на ринку.
"І я очікую, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) як основний регулятор ринків енергетики та комунальних послуг, ухвалить відповідні рішення. Зокрема, зніме обмеження на оптову ціну електроенергії, погодить новий тариф із оператором системи передач (у бік збільшення, що, втім, не вплине на квитанції споживачів). Це потрібно, – пояснює Максим Білявський, – щоб на ринку електроенергії з'явилися кошти. Нині їх мало, бо й до війни цей ринок працював зі збоями, були дефекти. А тепер на це наклався ще й військовий фактор – обстріл об'єктів та позапланові ремонти. І енергетикам потрібні додаткові кошти на локалізацію та ліквідацію наслідків терористичних атак агресора".
Вся надія на ЗСУ
Експерт з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Денис Саква пояснює:
"Роль енергетиків зараз полягає лише у балансуванні енергосистеми та оперативному відновленні постачання електроенергії споживачам. Локально захистити таку кількість енергетичних установок, на жаль, енергетикам не під силу".
Вся надія, пояснює Денис Саква, на ЗСУ загалом і сили протиповітряної та протиракетної оборони – зокрема.
"Плюс – підготовка влади до сценаріїв, коли взимку не буде світла, води, електроенергії, – зазначає експерт. – Аж до евакуації".
Читайте також на порталі "Коментарі" - ЗСУ розгромили скупчення техніки та окупантів на Луганщині – відео потрапило до мережі.