Коли Росія буде готова говорити про мир: до чого тут Китай

Наразі перемовини триватимуть, але їхнім результатом можуть стати максимум гуманітарні питання та обміни полоненими

Всі у світі вже очевидно, що російський диктатор Володимир Путін грає у гру мирних переговорів, що продовжувати жорстоку війну проти України. Це зрозуміло також президенту США Дональду Трампу, який саме тому публічно виставив російському диктатору дедлайн у 50 днів для підписання мирної угоди з Україною. Коли реально буде готовий Путін до переговорів і до зустрічі з Зеленським? Видання "Коментарі" розбиралося у цій темі, звернувшись до експертів.

Великі сподівання на початок осені

Перемовини між Україною та Росією продовжуватимуться й надалі, але суттєві результати можуть зʼявитися хіба що восени. Таку думку висловив політичний експерт Сергій Таран.

Політолог говорить, що зараз ніхто не хоче сваритися з президентом США Трампом, який виступає за мирні переговори, адже наявність переговорної українсько-російської групи – це єдине, що може показати Трамп, як своє дипломатичне досягнення у припиненні російсько-української війни. Для України важлива насамперед американська зброя, для Росії – важливо утримати Трампа від більших санкцій. Тому перемовини триватимуть, але їхнім результатом можуть стати максимум гуманітарні питання та обміни полоненими.

"Аби Росії була готова всерйоз говорити про мир, потрібні інші обставини. На осінь теоретично такі обставини можуть зʼявитися", – зазначив експерт.

По-перше, говорить Сергій Таран, це завершення літньої наступальної кампанії Росії, яка не завершиться обвалом українського фронту. В зимово-осінній період наступальні операції буде вести складніше. По-друге, це санкції, які США у тій чи іншій формі таки ухвалять. Ефективність цих санкцій також може вплинути на готовність Путіна говорити всерйоз.

"Нарешті – це по-третє, - до перемовин можуть бути залучені інші треті сторони. Наприклад, Китай, який може використати російську карту для своєї гри із США та Євросоюзом. Ну, а зараз поки так як є – сторони будуть домовлятися аби домовлятися", – прокоментував політолог.

Путін не зустрічатиметься з Зеленським у такій близькій перспективі

Голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш вважає, що путінський режим і надалі затягуватиме переговорний процес. Власне, для Мединського наразі це головне завдання.

За словами експерта, для нашої делегації, навпаки, дуже важливо якнайшвидше отримати мінімум – зупинку вогню, максимум – домовленість про зустріч Путіна та Зеленського.

"Здавалося б, – не логічно, враховуючи "50 днів" Трампа до антиросійських санкцій, це Київ має тягнути, не даючи Москві за цей термін позиціонувати себе як конструктивний бік переговорів. РФ ж, навпаки, необхідно показати Трампу своє "миролюбство", щоб уникнути ускладнення відносин із ним. Але все змінилося після інформації про можливу зустріч Путіна і Трампа в Пекіні, куди вони обидва і, мабуть, одночасно запрошені товаришем Сі. Путін розуміє, що така зустріч дасть можливість "перевербувати" Трампа на свій бік. Тому що сам факт цього "трійничка" - це реалізація мрії американського президента щодо поділу світу на сфери впливу між США, КНР та РФ. Москві очевидно, що до цього міркування на трьох Трамп нічого серйозного проти неї не введе. А потім, коли вони домовляться, він запроваджуватиме санкції вже проти України, а не Росії", – зазначив Сергій Гармаш.

Він продовжує, на Банковій же, навпаки, розуміють, що якщо зустрічі президентів країн, що воюють, не буде до пекінського саміту, то потім долю Зеленського, як і долю України, вирішать уже без нас. Але очевидно, що Путін не зустрічатиметься з Зеленським у такій близькій перспективі. Хоча б тому, що немає предмета зустрічі – "меморандуми" двох країн є дуже далекими від єдиної позиції.

"Єдиним виходом у цій ситуації є демонстрація конструктивності Києва в Стамбулі, поїздка туди Єрмака, хоч він і не є членом делегації, і спроба, можливо, через того ж Ердогана, теж отримати запрошення Сі на зустріч із Трампом і Путіним у Пекіні. Можливо також за участю Ердогана. Втім, реалістичніша зустріч Трампа, Зеленського та Ердогана в Туреччині перед Пекіном. Але це план щонайменше. Пекін був би більш вагомим. Хоча і таку зустріч влаштувати буде дуже складно. Очевидно, що Трамп уже клюнув на наживку і не зіпсує собі перспективу угоди з Пу і Сі", – констатував експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - третій етап перемовин між українською та російською делегаціями відбувся в середу у Стамбулі, однак тривав менше години і закінчився без серйозних проривів. За словами голови української делегації, секретаря РНБО Рустема Умєрова, домовитися бодай про припинення вогню не вдалося. Для чого був потрібний цей раунд переговорів, якщо Росія буквально в ту ж ніч влаштувала обстріл України і відкинула всі пропозиції Києва? Як далі може розвиватися переговорний трек і чи може взагалі? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.