Коли і як станеться новий Нюрнберг для путінської Росії – як прискорити цей процес

Очевидно, як і у випадку з нацистськими злочинцями часів гітлерівської Німеччини, рашистів після нашої перемоги відловлюватимуть ще десятиліттями

Президент України Володимир Зеленський розповів, що у першому Бучанському саміті (присвячено важливості покарання військових злочинів росіян) взяли участь майже 50 країн. За його словами, всі російські вбивці та кати отримають справедливі вироки, для чого будуть знайдені і формати, і інструменти. Настане день, коли буде новий Нюрнберг, упевнений Зеленський. Коли і як це може статися? Чи тільки юридично слід карати призвідників та виконавців цієї війни? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Нюрнберг стане можливим лише після того, як буде повалено рашистську імперію

Адвокат, кандидат юридичних наук, громадський діяч Сергій Войченко пояснює:

"Говорячи про залучення когось із рашистів за скоєні ними злочини, слід розуміти низку моментів. По-перше, світова спільнота до цього поки що, схоже, не готова. І місячне головування РФ у Раді безпеки ООН, яке почалося з 1 квітня, незважаючи на все, що наробили і творять росіяни, говорить саме за себе. На словах осуд є, але як його втілити в реальності – поки що не ясно. Нема відповідних механізмів тотального переслідування. Очевидно, як і у випадку з нацистськими злочинцями часів гітлерівської Німеччини, рашистів після нашої перемоги відловлюватимуть ще десятиліттями. По-друге, важливо сформувати базу осіб, причетних до тих чи інших злочинів, мати вагомі докази. І щоб все це було прийнято міжнародними інституціями. Необхідно також, щоб сама Україна оголошувала таких людей (а точніше – нелюдів) до міжнародного розшуку хоча б по лінії Інтерполу. Щоб навіть через десятиліття їх могли затримати в тій чи іншій країні – і екстрадувати в Україну після відповідного запиту з нашого боку".

Експерт нагадує, що той самий Нюрнберзький процес став можливим лише після остаточного краху фашистського режиму та взяття Німеччини під контроль союзниками з антигітлерівської коаліції.

"У цьому сенсі нового Нюрнберга в найближчому майбутньому очікувати не доводиться, – вважає Сергій Войченко. – Він стане можливим лише після того, як буде повалено рашистську імперію. І тут самотужки Україні не впоратися. Має бути міжнародна операція на кшталт тієї, якою низка країн відреагувала спробу Іраку захопити Кувейт. Тоді була Буря в пустелі, знищений Саддам Хусейн".

На думку експерта, Україні слід задуматися і про створення спецгрупи на кшталт тієї, що створив ізраїльський "Моссад" для обчислення та знищення всіх, причетних до теракту, скоєного під час Олімпійських ігор у Мюнхені 1972 року членами терористичної палестинської організації "Чорний вересень".

У випадку з російською агресією буде схожа картина з тією, що була після Другої світової

Політичний експерт Сергій Таран упевнений, що Росія вже відповідає за свої дії. Поки що насамперед економічно – через міжнародні санкції, втрату ринків збуту, відтік величезної кількості компаній із країни-агресора.

"Несе РФ і військові втрати – загарбників масово карають ЗСУ, – наголошує експерт. – Якщо ж говорити про юридичну відповідальність кожного, хто причетний до агресії, то настане і вона. Але не відразу. Згадаймо, як після Другої світової переслідували організаторів Голокосту. Декого шукали десятками років. Думаю, що у випадку з російською агресією буде схожа картина. Когось виявлять і покарають у процесі агресії чи невдовзі після нашої перемоги. А за деякими буде досить довгий процес – і пошук, і власне покарання".

Але це, наголошує Сергій Таран, невідворотний та необхідний процес, який має ініціювати Україна, а підтримати вся цивілізована світова спільнота.

Читайте також на порталі "Коментарі" – рекордний кредит МВФ для України: у чому його унікальність – що насторожує.