Чому Захід так довго вагається з ударами вглиб РФ: що насправді відбувається

З перших днів війни Захід намагається не проявляти ініціативу

Останнім часом ЗМІ переповнені інформацією про можливу згоду США та Великобританії на удари вглиб Росії. Західна преса рясніє інсайдами і припущеннями. З одного боку говориться про те, що Білий дім ось-ось дасть згоду на удари вглиб Росії. Потім з’являються погрози з Москви від Путіна і компанії і вже у Вашингтоні вустами того ж таки Джона Кірбі (речник Ради національної безпеки США) наголошують, що Білий дім "сприймає серйозно" погрози РФ і не дозволятиме Україні глибокі удари. Складається враження, що партнери свідомо обмежують жертву агресії у праві на оборону. Що насправді відбувається? Чи не схоже все це на якісь торги, коли одна сторона дивиться на реакцію іншої, закидаючи в інфополе ті чи інші меседжі? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чекаємо чергового розширення рамок

Засновник соціологічної компанії Active Group, політичний експерт Андрій Єрьоменко зазначив, те, що нас обмежують у праві на оборону – так це фактично відбувається з першого дня війни, тобто з 2014-ого року.

"Коли США за кілька днів точно знали про вторгнення росії, нинішня кандидат у президенти США категорично відмовила Зеленському у підтримці. Першу зброю (гаубиці M777) дали тоді, коли стало зрозуміло, що Україна реально воює. Крики "закрийте небо" почали "чути" тільки в кінці першого року війни. Літаки, які просили з першого дня дали тільки нещодавно і так далі... Але, що важливо, ці обмеження поступово розширюються. Спочатку не можна було бити по території росії і Криму. Потім заборона на ураження військових об'єктів у Криму була якось забута. Перші вилазки на територію росії закінчились скандалом, а тепер повноцінна операція сприйнялась з підтримкою. Тож чекаємо чергового розширення рамок", – зазначив експерт.

А щодо заяв, то Андрій Єрьоменко радив би на них не звертати уваги, тому що за воєнною логікою, про те, що Україна має дозвіл уражати російські цілі на території росії першими мають дізнаватись не ми з вами, а російські військові, які знаходяться на цих базах і це має бути абсолютним "сюрпризом" для них.

Штати ще на щось сподіваються

Політолог, партнер міжнародного комунікаційного агентства Good Politics Максим Джигун звернув увагу, що протягом тривалого часу були непублічні фактори стримування і противаг, які працювали між Росією, Сполученими Штатами та Китаєм.

"В тому числі мова йшла, що, якщо Росія починає отримувати допомогу від якихось третіх сторін і, в першу чергу від Ірану, який є також однією зі скажімо складових "вісі зла", то Сполучені Штати з союзниками залишають за собою право знімати обмеження, які вони тримали в питаннях підтримки України, щоб не переходити на новий рівень ескалації. Швидше за все от якраз ця домовленість між, скажімо, Сходом і Заходом не зіграла і Росія отримала допомогу від Ірану. На це вимушені реагувати США. Хоча, були сподівання, що таких різких кроків з боку РФ не буде. Тому зараз відбуваються якраз перемовини з приводу того в якій формі знімати ці обмеження – чи знімати їх повністю, чи знімати з конкретними зобов'язаннями щодо України і багато інших технічних моментів", – зазначив експерт.

Максим Джигун продовжує, тому те, що ми зараз бачимо – це, з одного боку, бажання зрозуміти, як надати допомогу так, аби додатково не створити передумови для ще більшого поглиблення війни не стільки України з Росією, скільки Росії зі Сполученими Штатами, а правильніше сказати навіть Заходу з блоком БРІКС.

"З іншого боку, є відчуття, що Сполучені Штати ще сподіваються, що росіяни зможуть почути ось це останнє попередження, не вдаючись до якихось додаткових співпраць із Іраном. Хоча, як на мене, це все абсолютно помилкова тактика, яка вже багато разів доводила свою неефективність і спроба цього контролю і управління ескалацією виявилася абсолютно провальною в контексті російсько-української війни", – підсумував експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - у Зеленського відповіли на нові погрози Путіна.