Незважаючи на дискусії та розмови, шанси на початок переговорів між Києвом та Москвою вкрай низькі
Видання The Wall Street Journal пише про те, що, глава української держави Володимир Зеленський починає поступово пом'якшувати свою позицію щодо війни з Росією, натякаючи на те, що Україна може погодитися на припинення боротьби за окуповані території в обмін на членство в НАТО. Відтак риторика перших осіб України змінилася, порівняно з риторикою, яка лунала в 2023 році, коли говорилося про обов’язковий вихід на кордони 1991 року. Тепер же Київ робить акцент на можливість дипломатичного врегулювання війни. Про що говорить зміна риторики президента? Чи справді Україна сигналізує, що готова до переговорів і компромісів? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Зеленський і його команда фактично підігрують Трампу
Дипломат, політичний експерт, колишній заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан згодний з тим, що риторика президента Зеленського, його ключових спікерів дійсно змінилася. Проте це сталося не тому, що Україна повірила в можливість через переговори завершити війну, причому на умовах, близьких до формули миру Зеленського.
"Причина зміни риторики в тому, що Зеленський боїться моргнути першим. Що це означає? Трамп фактично поставив ультиматум, заявивши, що він примусить Зеленського і Путіна сісти за стіл переговорів і у разі, якщо Зеленський відмовиться, то Сполучені Штати Америки зупинять допомогу Україні. У разі, якщо Путін відмовиться, то тоді США нададуть Україні таку зброю, про яку вона раніше не могла навіть і мріяти. Фактично, якщо узагальнювати публічні заяви представників команди Трампа, сценарій який народився в голові переможця виборів в США виглядає саме так. Президент Зеленський і його команда прекрасно розуміють, що грати зараз у "яструбів" їм абсолютно невигідно. Їхнє завдання фактично підіграти Трампу, показати свою готовність до реалізації плану, який народився в мізках Трампа і його команди", – зазначив експерт.
Що ж до того, чи є шанси на перемовини, то, зауважує Вадим Трюхан, на даний момент шансів немає. Тому що Путін і його камарилья вважають, що вони ще не вичерпали той потенціал, який має їхня армія і далеко не виконали тих завдань, які вони перед собою ставлять.
"Росіянам не потрібна Україна в НАТО, ні частково, ні повністю. Їм не потрібна Україна, яка є незалежною з сильною армією та економікою. Їм потрібна Україна абсолютно підконтрольна Росії. В ідеалі роздріблена на декілька частин. Недарма нещодавно було оприлюднено план Міноборони Росії, згідно якого одна частина України стає нібито частиною Росії, інша частина стає проросійською квазінезалежною державою, а та частина, що лишилася, ділиться між західними сусідами України. Відтак шансів на те, що Путін моргне, набагато більше і от в ситуації, яка зараз склалася, завданням ОП є в жодному разі не образити Трампа, щоб у нього не з'явилося відчуття, що Україна не готова до співпраці з ним", – зазначив Вадим Трюхан.
Підсумовуючи дипломат наголосив, що зміна риторики керівництва України є таким собі тактичним маневром, викликаним обставинами.
"Якби Трамп не переміг, риторика б не змінилася. Найближчі два місяці до інавгурації Трампа будуть позначені жорсткою боротьбою на всіх фронтах, оскільки Путін буде намагатися до офіційного вступу Трампа на посаду захопити максимальну кількість територій України з тим, щоб потім сказати, що потрібно виходити з реалій на землі, а умови – це вже другорядне", – констатував співрозмовник порталу "Коментарі".
Ситуацію варто розглядати в трьох площинах
Заступник директора Українського інституту політики Владислав Дзівідзінський вважає, що готовність Зеленського до перемовин, яку побачили зараз на Заході, варто розглядати в трьох площинах.
"Перша – зараз йде активна фаза зміни політичного циклу в дуже багатьох країнах. Дехто із західних лідерів, про яких ми говоримо, хоче зберегти свій рейтинг. А дехто, як в Америці Трамп, лише прийшов до влади і хоче одразу показати відмінність і різницю. Так як фактор війни вже триває багато років і впливає на кожну західну країну, то є величезний запит від суспільства до своїх лідерів на вирішення цієї війни мирним шляхом. У відповідь на ці запити європейські лідери вже давно обіцяють мир в Україні. І нині настає пора, коли цю обіцянки вже варто виконати. Тому з боку західних країн, які вбачають готовність Зеленського до перемовин, може критися їхнє бажання або намагання цього миру досягти і укласти, але це так само може бути видаванням бажаного за дійсне. Тому всі ці візити і розмови про мир можуть бути нічим іншим, як демонстрацією для своїх країн кожного західного лідера або для західного світу – хто і що робить для припинення війни мирним шляхом", – зазначив експерт.
За його словами, друга площина – стосовно готовності Зеленського полягає передусім в нашій позиції – і ситуації в країні, і в позиції самої української влади на чолі із Зеленським.
"Одна справа, коли головнокомандувач може і навіть мусить підтримувати морально-бойовий дух, як у населення, так і у армії. Інша справа – це визнання об'єктивної ситуації, яка зараз насправді є складною. Ми все частіше бачимо дрібні територіальні поступки в різних гарячих точках на лінії фронту. І все говорить про те, що Україна нині неспроможна воєнним шляхом відвоювати свої території в межах 1991 року. Тому, як на мене, крім оголошених планів перемоги, варто складати план припинення війни або її замороження. Безумовно шляхом мирних переговорів. Тому очевидно, що зі сторони Зеленського було би розумно почати про це говорити для того, щоб і підготувати українське суспільство, і зрозуміти, яку підтримку в разі згоди на мирні перемовини він може отримати і на яких умовах, включаючи обмін на вступ до НАТО", – зауважив Владислав Дзівідзінський.
Експерт зауважив, що третя площина цієї готовності до перемовин полягає в зондуванні ситуації.
"Кожна зі сторін так чи інакше змушена прораховувати варіант мирних перемовин. На цьому етапі, на найближчому етапі, на середньо- і далекоглядному етапі. І зрозуміти на яких умовах всі партнери готові піти на ці перемовини. На яких умовах готовий Путін, Зеленський, Захід, Схід, а на які не готові. Тому початок розмови – це спонукання до відповіді інших учасників процесу. Але готовність Зеленського перекине м'яч на поле Росії і Путіна і той буде зобов'язаний вже зі свого боку давати відповідь стосовно готовності і тих умов на яких це могло б статися. А це зондування допомагає об'єктивно оцінити ситуацію і прийняти найбільш правильне рішення для кожного з учасників. Тому такі розмови були ледь не з самого початку війни. Логічно, коли сторони конфлікту сильно виснажені, такі розмови йдуть і нині", – вважає експерт.
Владислав Дзівідзінський додає, для Зеленського, який напевно знає більше, ніж кожний з нас, як досягти перемогу в цій війні, відкривається вікно того миру і тих умов, на яких він може бути укладений.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чи скасує Трамп дозвіл Байдена на удари по РФ: до чого готуватися Україні.