Чи закриють союзники повністю небо над Україною: який нюанс з F-16

Україна вдвічі збільшить свої потужності у західних системах ППО

Після отримання літаків F-16 Україна зможе кинути виклик домінуванню РФ у небі над Чорним морем. Таку заяву в інтерв'ю "Reuters" зробив командувач ВМС віце-адмірал Олексій Неіжпапа. До того ж, з появою в Україні F-16 пов’язують перспективи закриття неба над Україною. Чи реально це? І як захищатимуть самі F-16 в Україні? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, проаналізувавши думки експертів.

Не можемо на 100% закрити небо від російських ракет і дронів

Військовий експерт Defence Express Іван Киричевський в ефірі загальнонаціонального телемарафону висловив думку, що Україна не зможе на 100% закрити небо від російських ракет і дронів, навіть маючи перші поставки сучасник винищувачів західного зразка.

"Такого ефекту, щоб збити 97 зі 100 – цього у світі не буває. Тут для американців є задача – вони хочуть спробувати зробити на 100% захищеним острів Гуам у Тихому океані, який має 700 квадратних кілометрів території. І там на протиповітряну оборону пішло 20 млрд доларів, на маленький острів", – пояснив Киричевський.

Він також прокоментував слова Володимира Зеленського стосовно того, що в липні на Україну чекають поставки нових систем ППО.

"Коли мова йшла про липень, то очевидно йшлося про обіцяні три батареї Patriot, які твердо підтверджені та плюс ще SAMP/T – аналог Patriot. Вони мають надійти в липні. Якщо враховувати, що за офіційними даними (з початку повномасштабної війни – ред.) нам два-три комплекси Patriot дали та один SAMP/T – можна вважати, що це суттєвий крок уперед у питанні протиповітряної оборони", – додав Киричевський.

Нині є проблеми із захистом аеродромів

Науковий співробітник державного музею авіації Валерій Романенко в ефірі Радіо Свобода зазначив, що для захисту західних винищувачів F-16 в Україні будуть застосовувати комплекс заходів, будівництво підземних укриттів неможливе.

"Україна не має можливості зараз будувати нові захисні споруди, бо це дуже високовартісно. Крім того, вони пробиваються сучасними ракетами. Бо пробивається кілька метрів бетону. До прикладу, Storm Shadow здатна пробивати до 4-5 м бетону і навіть залізо. Росіяни теж можуть ставити проникаючі бойові частини - бетонобійні на свої ракети, навіть на крилаті. А балістичні ракети, які б’ють вертикально зверху, тим паче можуть обладнати відповідними бойовими частинами", - сказав Романенко.

Він вважає, що, на жаль, жодних підземних захисних споруд в умовах України не можна збудувати.

"Ми не Північна Корея, ні Швейцарія, де є гори, гірські аеродроми, обладнані десятки років тому. І вони могли один аеродром 3-5 років будувати. Були фінанси, були можливості, була відповідна територія. В нас цього нема, ніхто не буде це робити", - пояснив він.

За його словами, нині є проблеми із захистом аеродромів, бо не вистачає зенітно-ракетних комплексів. Наразі вони захищені для малих висот, бо працюють мобільні групи, захищені РЕБом. Деякі аеродроми захищені разом з містами, біля яких вони знаходяться, а деякі залишаються із недостатнім захистом.

Разом з тим, Романенко переконаний і у тому, що захистити F-16, які очікує Україна, можна. Для цього буде реалізовано комплекс заходів:

"Перш за все, контррозвідувальний комплекс. По-друге, розосередження. По-третє, ще за радянських часів кожна військова частина знала, коли над нею пролітатиме американський розвідувальний супутник. Зараз так само... російська супутникова система буде максимально нівельована для розвідувальної інформації. І літаки будуть розміщуватися на відстані 300-500 км від лінії фронту, тобто там, куди напевно не залетять безпілотники".

Читайте також на порталі "Коментарі" - про що говорять заяви Зеленського: який буде формат переговорів з РФ. Експерти детально проаналізували ситуацію.