В умовах наближення інавгурації Дональда Трампа зростає рівень невизначеності та невпевненості у стратегії США щодо війни в Україні
Чим ближчою є дата інаугурації Дональда Трампа, тим менше впевненості у команди новообраного президента США, що війну в Україні вдасться зупинити якомога швидше. Принаймні на це натякає заява спецпосланця щодо України, якого обрав Трамп, Кіта Келлога. Він заявив, що буде прагнути, щоб російсько-української війна зупинилася протягом 100 днів від інавгурації нового президента США. Тобто, про припинення російсько-української війни за 24 години після інавгурації 47 президента США вже не йдеться. Чи реально США зупинити війну до 30 квітня? І чи не виникає відчуття, що у Трампа та його оточення починають розуміти, що взагалі не знають, як далі діяти відносно України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Є два підходи, один із яких може обрати адміністрація Трампа
Експерт із міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілія Куса так прокоментував ситуацію:
"Розмірковуючи про те, чи реально США зупинити війну в Україні до 30 квітня, варто сказати, що, найімовірніше, ніхто у світі не має відповіді на це питання. Давати прогнози немає сенсу, тому що немає ніякої бази, під яку можна такі прогнози робити. Все залежить від того, чи буде воля та бажання сторін розпочати переговори, чи будуть ці переговори успішними. Як тільки переговори почнуться, далі постає питання, чи сторони будуть здатні знайти компроміс, тому що переговори – це завжди взаємні компроміси".
Щодо того, чи розуміють у Трампа, як бути стосовно України, то Ілія Куса впевнений, що в майбутній адміністрації США є таке розуміння.
"Трамп має два основні підходи, які, принаймні, я бачу і теоретично про ці підходи писав Кіт Келлог, який займатиметься українським питанням. Підхід №1 – скоротити зовнішню фінансову та військову допомогу Україні за рахунок збільшення цієї допомоги з боку Європейського Союзу. Тобто перекласти її на Європу. Зберегти решту допомоги без змін. Гарантувати, що її буде продовжено у довгостроковому плані. У цьому питанні Трамп не має жодних проблем. Запустити переговорний процес з метою зробити його успішним, щоб стабілізувати ситуацію щодо України, щоб США могли зосередитись на більш пріоритетних для себе завданнях зовнішньої політики", – зазначив експерт.
На його думку, другий підхід полягає в тому, що, якщо переговори проваляться, у такому разі Сполучені Штати продовжуватимуть мінімальну допомогу Україні, але при цьому не залучаючись активніше до цього конфлікту.
"Я виходжу з того, що другий підхід передбачатиме постійні спроби перезапускати переговорний процес, але при цьому без перетину "червоних ліній", які з'явилися в російсько-українській війні у 2022 році. Я не думаю, що адміністрація Трампа в цьому плані йтиме у неконтрольовану ескалацію", – підсумував Ілія Куса.
Питання швидкого припинення війни виглядає менш реалістичним, ніж здається на перший погляд
Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко зазначив, аналізуючи ситуацію, важливо розуміти, що питання припинення війни в Україні є складним і багатошаровим, оскільки воно залежить від безлічі чинників як внутрішніх, так і зовнішніх. Враховуючи, що Трамп вже висловив своє бажання досягти припинення війни в Україні в максимально стислий термін, на прикладі заяви Кіта Келлога, його спецпосланця щодо України, ми можемо зробити кілька висновків.
"Перш за все, заява Келлога про спробу досягти миру протягом 100 днів з моменту інавгурації демонструє певний ступінь прагматизму в підході до припинення війни. Проте, вона також може свідчити про те, що у команді Трампа зростає усвідомлення складності завдання, адже швидке завершення війни, яким воно не було б представлене на початкових етапах, виявляється вельми проблематичним. Риторика щодо 24-годинного припинення війни виявляється занадто амбітною, і тому можливість реального завершення конфлікту в терміни до 30 квітня виглядає дуже сумнівною, якщо враховувати динаміку розвитку ситуації та внутрішню політику в Україні, росії та на міжнародній арені", – зазначив експерт.
Експерт продовжує, Трамп та його команда, хоч і можуть демонструвати рішучість, все ж стикаються з реальністю міжнародної політики та ситуацією на місці, яку вони не в змозі кардинально змінити одним рішенням. Крім того, ключовими гравцями в цьому процесі залишаються інші потужні актори, такі як Європейський Союз, НАТО, та, зрозуміло, росія, чиї інтереси часто сильно суперечать стратегічним цілям США. Це означає, що заява Келлога може бути скоріше сигналом прагнення США до деескалації конфлікту, а не реальним планом досягнення миру.
"Ураховуючи всю цю складність, можна припустити, що Трамп і його оточення не мають чіткої стратегії для швидкого припинення війни. Вони можуть бути в пошуках шляхів, які включають дипломати, економічний тиск, зміни у підходах до надання допомоги Україні або інших країн. Однак через відсутність простого і швидкого рішення, відчуття невизначеності й може стати одним із ключових чинників в політичній стратегії адміністрації Трампа, оскільки в умовах міжнародної напруженості будь-яке неправильне рішення може мати непередбачувані наслідки для стабільності та безпеки в регіоні", – зазначив Ігор Петренко.
Щодо України, то, як зауважив співрозмовник порталу "Коментарі", її позиція залишається конструктивною, хоча й надзвичайно складною через постійний баланс між національними інтересами, реаліями на полі бою та вимогами стратегічних партнерів, зокрема США та Європейського Союзу.
"Президент Зеленський і його команда чітко розуміють, що їхня головна мета – це забезпечення територіальної цілісності України й звільнення окупованих територій. Однак він також розуміє, що міжнародна політика не є лінійною, і кожен крок, який Україна робить у напрямку дипломатії, повʼязаний з урахуванням інтересів партнерів. У цьому контексті, Зеленський змушений знаходити компроміс між чіткою відмовою від будь-яких переговорів з росією, що можуть призвести до втрати територій або ослаблення позицій країни, і необхідністю підтримувати конструктивний діалог з міжнародними партнерами, щоб забезпечити їхню постійну підтримку на фінансовому, військовому та дипломатичному рівнях. Реальність на полі бою також сильно впливає на стратегію Зеленського. Війна, що вже триває понад два роки, не тільки накладає великий тиск на внутрішню ситуацію в Україні, але й диктує необхідність балансування між військовими прагненнями та потребою забезпечити стабільність у державі. Це особливо важливо в умовах, коли Україна, попри свою стійкість, залежить від постійної допомоги Заходу. Одночасно Зеленський розуміє, що надання допомоги Україні з боку партнерів, таких як США, не є безумовним і часто має свої власні політичні умови", – розповів Ігор Петренко.
Підсумовуючи експерт зауважив, таким чином, можна сказати, що питання швидкого припинення війни виглядає менш реалістичним, ніж здається на перший погляд, і в умовах наближення інавгурації зростає рівень невизначеності і непевності щодо стратегії США у цьому конфлікті. Водночас конструктивність позиції України полягає в прагненні знайти баланс між принциповою відмовою від будь-яких компромісів, що можуть призвести до втрати територій, і прагненням зберегти діалог з міжнародними партнерами, які можуть допомогти Україні у досягненні стратегічних цілей.
Читайте також на порталі "Коментарі" – чого чекати далі від російсько-української війни: який вихід для України.