Чи варто чекати сенсацій від саміту у Вільнюсі – що може вирішитись в останній момент
До моменту закінчення українсько-російської війни конкретні терміни вступу України до НАТО союзники так і не назвуть
Напередодні саміту НАТО, який відбудеться у вівторок-середу, 11-12 липня, у Вільнюсі Київський міжнародний інститут соціології представив дані нового опитування. Згідно з ним, 89% українців хочуть вступу своєї країни до Альянсу. Президент України Володимир Зеленський вкотре дав зрозуміти, що не поїде на саміт НАТО, якщо на ньому не будуть дані зрозумілі та чіткі гарантії безпеки Україні, доки вона не стане членом Альянсу. Західна преса пише, що Україна на саміті отримає певні гарантії безпеки, розраховані на довгострокову військову допомогу та навчання українських солдатів, але не отримає конкретних кроків на шляху до членства в НАТО. Які висновки можна зробити зараз. Чого чекати Україні, чого ні – і чому? Куди ще може хитнутися та чи інша чаша терезів? Чи можливі у Вільнюсі сенсаційні рішення чи демарші? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Перспектив власне вступу України до НАТО на обрії поки не проглядається
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі впевнений, що сенсацій на саміті не буде. Як і пропозиції Україні вступити до Альянсу.
За словами Максима Ялі, під час саміту буде підвищено статус Комісія Україна – НАТО до Ради Україна – НАТО. Це, зазначає він, посилить голос нашої країни в Альянсі, дасть змогу скликати членів блоку на консультації.
Є надія, що вже на наступному саміті у Вашингтоні, 2024-го, який стане також роком 75-річчя НАТО, Україну приймуть до Альянсу
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін розмірковує так:
На думку експерта, це пов'язано з великою дискусією всередині блоку щодо євроатлантичних перспектив України.
Водночас, продовжує він, Україна наполягає, щоб було зафіксовано невідворотність ухвалення нашої країни до НАТО вже на саміті у Вільнюсі. Нехай з відкритою датою (типу - після завершення війни та низки основоположних реформ). Але – зафіксовано.
Він припускає, що на саміті ухвалять якесь проміжне рішення. У стилі – Україна вступить без ПДЧ, але з певним тимчасовим лагом (умовно – після закінчення бойових дій та виконання у короткий термін низки необхідних кроків).
Читайте також на порталі "Коментарі" - які розклади для України – що є найважливішим на вільнюському саміті НАТО.