Чи справді ядерна загроза стала ближчою: про що натякає Заходу Путін

Сьогодні ймовірність застосування ядерної зброї РФ набагато нижча, ніж вона була у 2022 році

Російський диктатор Володимир Путін знову брязкає ядерною зброєю, але за словами аналітиків Інституту вивчення війни – це більше сигнали для Заходу про те, що варто, все ж таки, відмовитися від подальшої підтримки України, ніж реальні дії. Чи можна сказати, що ядерна загроза стала ближчою? Про що натякає Путін Заходу, коли говорить про готовність РФ застосувати ядерну зброю? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Причин застосування ядерної зброї в РФ немає

Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі заявив, що подібне брязкання ядерною зброєю має суто політичні причини, а саме – майбутні президентські вибори у Сполучених Штатах, де Україна та загроза розв'язання Третьої світової війни та використання ядерної зброї є одним із ключових наративів.

"Зокрема, штаб Дональда Трампа та особисто Трамп критикують адміністрацію Джо Байдена за підтримку України, пояснюючи це можливістю початку Третьої світової війни з ядерною державою. Тобто це варто розцінювати, як спробу втрутитися у президентські вибори США, вплинути на думку електорату, щоб американці прийшли на вибори та проголосували за Трампа. Якщо розглядати події за 2,5 роки за заявами того ж таки голови ЦРУ Бернса, загроза застосування ядерної зброї дійсно була, але це було восени 2022 року під час успішного наступу Збройних сил України", – зазначив експерт.

Максим Ялі зазначає, що на даний момент, враховуючи те, що, на превеликий жаль, українські війська відступають на полі бою, загрози застосування Росією ядерної зброї у короткостроковій перспективі не існує.

"Навпаки, нехай повільно, проте планомірно збройні сили Росії просуваються. У тій же Курській області ЗСУ перейшли в оборону. Тому яскравих успіхів на фронті, які загрожували б військовою поразкою Росії, на даний момент немає. Відповідно, і військових причин для застосування ядерної зброї РФ також немає", – підсумував Максим Ялі.

Захід перестав боятися ядерних погроз Путіна

Політтехнолог, офіцер ЗСУ Віктор Таран відразу зауважив, що досить важко коментувати заяви, які 2,5 роки робить Путін. Адже це не перший раз, коли від нього лунають погрози. Це відбувається фактично кожні півроку.

При цьому експерт уточнив, що Путін не відверто говорить, що готовий застосувати ядерну зброю, а просто говорить про те, що вона є в Росії.

"Проте ніхто в світі вже на такі погрози не ведеться. Всі вже бачили, чим закінчуються випробування російських ракет та ракетоносіїв. Під час одного з таких випробувань розлетілися і ракети, і ракетоносії, і навіть загинули інженери, які проводили ці пуски. Повне фіаско. Тому світ дивиться на ці погрози, але всерйоз їх не сприймає. У світі знають, що ядерна зброя в Росії є, але при цьому й розуміють, що ефективність її застосування на дальніх відстанях мінімальна. Тому що росіяни вклали в розробку ядерної зброї величезні гроші, але їх по дорозі, як часто буває в Росії, розікрали", – зазначив політтехнолог.

Віктор Таран вважає, що якби справді Захід боявся ядерної зброї Росії, то Україні б точно не передали ні літаки F-16, ні ракети ATACMS. Бо дійсно боялися б реакції Путіна.

"Також всі розуміють, що згідно доктрини застосування ядерної зброї її потрібно застосовувати на іншому континенті на відстані 500-600 км від своєї території. Тому що незрозуміло, куди піде пил, незрозуміло, куди піде в землю радіація, а це, відповідно, підводні стоки, які можуть принести забруднення вже на свою територію. Тому застосовувати ядерну зброю на сумісних територіях – це така собі історія", – прокоментував Віктор Таран.

Читайте також на порталі "Коментарі" - чому "розкручується" тема про відновлення Україною ядерної зброї: як відреагує НАТО.