Влада України дає зрозуміти, що військовий варіант повернення Криму виходить на перше місце
Під час свого вечірнього звернення, 22 серпня, президент України Володимир Зеленський повідомив про готовність до другого саміту Кримської платформи. І наголосив, що цього року саміт, хоч і пройде онлайн, але буде ще потужнішим, ніж минулого, – і за складом учасників, і з тематики обговорень. Чи наблизило російське відкрите вторгнення повернення Криму в Україну? Яким бачиться найбільш реальне розв'язання кримського вузла? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Силовий варіант повернення Криму вже ніхто не відкидає
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченко, політолог Ганна Малкіна вважає, що військове вторгнення РФ в Україну справді змінило контури можливого сценарію повернення Криму.
"Якщо раніше йшлося лише про розмиту перспективу повернення Криму дипломатичним шляхом у разі падіння путінського режиму та приходу до влади ліберальних політиків, готових повернутися до парадигми загальноприйнятих міжнародних відносин, то сьогодні на порядку денному з'явився і силовий сценарій", – зазначає Ганна Малкіна.
Однак, наголошує вона, на даному етапі рано чекати якихось серйозних зрушень у цьому питанні.
"Вибухи на півострові, безумовно, зробили велику справу. І тут йдеться не тільки про знищення складів з боєприпасами та авіації, що звичайно дуже важливо, а й про ще більшу деморалізацію російської армії та цивільного населення. Зміни настроїв кримчан – найважливіша складова у розв'язуванні "кримського вузла". Я зараз маю на увазі не тих росіян, які в паніці побігли створювати пробки на Кримському мості, а тих, хто жив там до окупації Криму – і хто зараз починає запитувати себе: а навіщо нам це все треба? У мережі з'являється все більше роликів від кримчан із подібними питаннями, – наголошує експерт. – Вони кажуть, що "за України" нормально жили – і що не проти знову жити в українському Криму. На вулицях кримських міст дедалі частіше звучать пісні українською мовою, у закладах транслюється бій Усіка".
Недовіра до російської влади, російської армії, нездатних захистити півострів від "бавовни", сирени повітряної тривоги, яких кримчани ніколи в житті не чули, стали основою найголовнішої зміни - зміни свідомості людей, пояснює Ганна Малкіна.
"А підтримка України з боку всього без винятку цивілізованого світу, українські прапори на майданах Берліна, Варшави, Мілана, Мадрида, Нью-Йорка, Ванкувера (список можна продовжувати нескінченно), українські пісні у виконанні західних зірок – все це, ймовірно, стало основою для переосмислення та національної ідентичності мешканцями півострова. Тому вирішення "Кримського питання" військовим шляхом, якщо така можливість представиться Україні, буде здійснюватись за дуже важливої підтримки – підтримки населення", – резюмує політолог.
Українське керівництво ясно дає зрозуміти, що вирішуватиме питання Криму не лише й не стільки дипломатично, як – військово
Експерт аналітичного центру Democracy House Анатолій Октисюк не сумнівається, що повномасштабне російське вторгнення в Україну зняло всі питання щодо того, як повертати Крим, військовим чи дипломатичним шляхом. Саме військовий шлях, зазначає експерт, залишився як робочий варіант.
"Багато змінилося не лише у нашому сприйнятті, а й у поглядах Заходу. Раніше він формально визнавав Крим де-юре українським, але де-факто – що півострів перетворився на російську військову базу, і повернути його навряд чи вдасться (принаймні – у найближчому майбутньому). Тему Криму постійно виносили за дужки. Навіть у Мінських угодах про нього – жодного слова. Тільки про ОРДЛО. Але відкрита російська агресія поклала в один кошик і Крим, і Донбас, і Херсон і таке інше. І зараз уже ніхто не говоритиме лише про материкову частину України", – упевнений Анатолій Октисюк.
Тепер, наголошує він, може йтися лише про повне відновлення територіальної цілісності нашої країни у межах 1991 року. Із використанням усіх можливих механізмів. Включно з силовою.
"Про що говорять вибухи, що трясуть Крим цього місяця, – зазначає аналітик. – Українське керівництво ясно дає зрозуміти, що вирішуватиме питання не лише й не стільки дипломатично, як – військово. І у нинішніх реаліях це абсолютно логічно".
Читайте також на порталі "Коментарі" - влада анонсувала документ про гарантії безпеки: про що йдеться – що може захистити Україну.