Чи реальна демобілізація під час воєнного стану: як цим може скористатися ворог
Повернення військовослужбовців до цивільного життя під час дії воєнного стану можливе лише за чітко визначених умов
Розроблений Міноборони України законопроект про демобілізацію передбачає дві пропозиції. Про це в ефірі Radio NV розповів Олександр Федієнко, народний депутат від "Слуги народу", член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки. Чи реальна демобілізація під час воєнного стану? Видання "Коментарі" розбиралося в цій темі, проаналізувавши думки експертів.
Більш реальним сьогодні є удосконалення ротаційного механізму у ЗСУ
Військовий експерт та засновник БО "Реактивна пошта" Павло Нарожний в ефіру "Радіо NV" заявив, що сьогодні в Україні є неможливим проведення демобілізації, адже це може використати ворог у своїх цілях. Він зауважив, що мова йде про конкретні цифри, завдяки яким окупанти зможуть прорахувати, яка кількість бійців потрібна Силам оборони.
На думку експерта, більш реальним сьогодні є удосконалення ротаційного механізму у ЗСУ. Щоб, наводить він приклад, після трьох місяців в зоні активних боїв захисник мав можливість місяць провести у резерві у тиловій частині.
Окрім того, експерт звертає увагу, що до питання мобілізації потрібно ставитися більш серйозно і розв'язувати усі проблеми, які є сьогодні.
Строки служби мобілізованих не є фіксованими і можуть змінюватися
Адвокат, кандидат юридичних наук Анна Даніель в ефірі загальнонаціонального телемарафону заявила, що під час воєнного стану строки служби мобілізованих не є фіксованими і можуть змінюватися відповідно до потреб оборони. Стаття 23 закону України Про військовий обов’язок і військову службу регулює строки військової служби для різних категорій громадян.
За її словами, для кожної категорії військовослужбовців прописані свої правила щодо умов служби та звільнення. Тож, коли оголосять демобілізацію мобілізованих, залежить від терміну дії воєнного стану. Також варто розуміти, коли буде демобілізація в армії для контрактників з-за кордону, залежить від бажання контрактника. Але теж є певні умови. Контракт припиняється за власним бажанням для військовослужбовців-іноземців та осіб без громадянства, які служать у ЗСУ, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України, але не раніше ніж через шість місяців після початку їхньої безперервної військової служби.
Читайте також на порталі "Коментарі" - яку стратегію обрав Кремль: чому Путіну вигідно відсувати перемир'я.