Як Зеленський хоче готувати "людей майбутнього"

Президентський університет навчатиме спеціалістів для вирішення важливих для держави завдань

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про створення державного університету. Чим буде займатися новий виш, глава держави розповів під час форуму "Україна 30. Освіта і наука".

Тема освіти та науки не так цікава ЗМІ, як політика та фінанси, вважає Зеленський. Якщо замислитися, саме тема науки є "першочерговою та дуже важливою" в Україні, наголосив президент. Тому в Україні створюють Президентський університет, пояснив він.

"Це — заклад вищої освіти, який буде готувати людей майбутнього. Він збере в одному місці кращих викладачів і навчатиме спеціалістів, що зможуть вирішувати важливі завдання для захисту нашої держави — саме держави", — заявив Зеленський.

За його словами, новий виш спеціалізуватиметься на інформаційній та кібербезпеці, штучному інтелекті, нанотехнологіях, аерокосмічних, енергетичних та біотехнологіях. Найкращі учні будуть навчатися у закладі безкоштовно, а потім - працювати на державу.

За планом, перший набір за шістьма напрямами освіти буде по 20 студентів. За п’ять років їхня кількість має зрости зі 120 до 600 осіб. Викладати дисципліни планують за принципом 70% практики і лише 30% — теорії.

Своїм указом Зеленський доручив Кабінету міністрів опрацювати питання підготовки та реалізації проєкту нового вишу. Зокрема, розробити його концепцію та організувати матеріальне забезпечення.

Виступаючи на форумі після Зеленського, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна витрачає на освіту 6,5% ВВП і за цим показником займає третє місце в Європі. Очільник Кабміну також анонсував підвищення мінімальної заробітної плати педагогів до середньої зарплати в країні.

В основі Президентського університету лежить три англійських Р: Рersonality, Progressive, Progress, зазначив під час форуму міністр освіти Сергій Шкарлет. Старт навчального року в Президентському університеті заплановано на 1 вересня або 1 жовтня 2023 року, повідомив міністр.

"Індивідуальність, професіоналізм та здатність до стратегічного розвитку. В цій концепції в розвиток кожного елементу в особистості ми вкладаємо мотиваційне лідерство, психологічний розвиток, комунікації, баланс між теорією та практикою, teem-лідерство та знання виробничих і бізнес-процесів", — розповів Шкарлет.

Рік тому Зеленський під час зустрічі з ректорами та завідувачами вищих навчальних закладів обіцяв їм фінансову автономію до кінця 2020 року. До пандемії коронавірусу президент закликав українських заробітчан повернутися додому на вигідних умовах для приватного підприємництва.

Експерти для видання "Коментарі" оцінили нову ініціативу Зеленського, а також розповіли, чи від неї користь.