Яйця дорожчі за каву: чому деякі продукти зросли в ціні на 109%

Експерти пояснюють, що стало головними чинниками зростання цін на продукти харчування

Війна в Україні не лише змінила життя кожного, але й суттєво вплинула на економіку. Продукти харчування, ліки, транспорт та інші послуги подорожчали до рекордних рівнів. Яйця нині коштують близько 80 гривень за десяток, масло – 100-120 гривень за упаковку, а 350 грамів кисломолочного сиру обійдуться у 85 гривень. Аналітики називають дві основні причини зростання цін. Про це повідомляє портал “Коментарі” з посиланням на Радіо Свобода.

Економіст Олег Пендзин пояснює, що минулий рік був неврожайним, що і стало ключовим фактором подорожчання.

"Ми зібрали на 30% менше картоплі. Відповідно, що картопля пішла вгору. 70% вартості яйця – це комбікорм, кукурудза. Ми зібрали мінус 10 мільйонів тонн зернових. Треба розуміти, що це не могло не позначитися на вартості", – зазначив Олег Пендзин.

Руйнування енергетичної інфраструктури також спричинили значні витрати для бізнесу. Дмитро Боярчук, виконавчий директор аналітичного центру CASE Україна, зазначає:

"Електроенергія від генераторів коштує в десятки разів більше, ніж звичайна. Ці витрати підприємства змушені закладати у ціну товарів, і це сильно впливає на кінцеву вартість".

Серед продуктів харчування найбільше зросли в ціні фрукти – на 109,8%. Найменше подорожчали харчові олії (крім оливкової), лише на 6,7%. Ціни на продукти харчування та напої загалом підвищились на 50,8%, транспорт – на 57,1%, освіта – на 38,4%, а зв’язок – на 20,8%.

Фахівці застерігають, що ціни на продукти та послуги можуть зростати і в наступному році. Енергетичні проблеми та аграрні виклики залишаються актуальними, а їхнє вирішення потребує часу та ресурсів.

Нагадаємо, що зіпсовані продукти більше не стануть неприємним сюрпризом. Кабінет Міністрів України затвердив новий порядок, за яким українці зможуть швидко та без проблем повернути небезпечні або непридатні харчові товари. Відтепер є чіткі строки для повернення чи заміни, які залежать від типу продукту: від 1 до 14 днів.