Які шанси на проривні рішення: чи справді ситуація з підтримкою України зайшла в глухий кут
Агресор використовує серйозні фінансові можливості та потужні дипломатичні канали проти України
В останні дні робочого тижня, 14 та 15 грудня, очікується ухвалення (або неприйняття) найважливіших для України рішень у США та ЄС. У Штатах, незважаючи на ігри республіканців у парламенті, зберігається хитка надія на ухвалення нового об'ємного пакету допомоги для нашої країни. А в Брюсселі в ці дні відбудеться саміт глав ЄС, де планувалося дати старт переговорам про вступ України до Євросоюзу, а також ухвалити рішення про виділення нам 50 млрд євро на найближчі чотири роки. Які шанси на проривні рішення, необхідні не лише нам, а й демократичному світу загалом? Чому з підтримкою України виникли проблеми? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Боротьба йде не лише на фронті, а й на міжнародній арені
Адвокат, кандидат юридичних наук, громадський діяч Сергій Войченко закликає не забувати, що російські ІПСО працюють досить ефективно. Кремль, пояснює він, вкладає величезні кошти не лише у бойові дії на території України, а й на мобілізацію "корисних ідіотів" на Заході. Або на підкуп політиків, чиновників, медіа.
Усі наші внутрішні проблеми, безумовно, намагаються використати проти нас ті, хто бореться за зменшення підтримки України. І з внутрішньополітичних мотивів, і під впливом російської пропаганди, в яку, – наголошує експерт, – вкладаються величезні кошти".
За словами Сергія Войченка, ми вже бачили приклади такого впливу на наших європейських сусідів – Угорщину, Польщу, Словаччину. Те ж саме блокування кордону, пояснює він, це було не про інтереси польських перевізників, а про фактичну роботу на Москву. Як відповідні дії угорського керівництва.
Тож, констатує експерт, боротьба йде не лише на фронті, а й на міжнародній арені. Агресор має і серйозні фінансові можливості, і потужні дипломатичні канали. І Росія все це активно використовує проти України.
І все ж, зазначає він, сподіватимемося, що здоровий глузд переможе. І на Заході зрозуміють, що допомога Україні у протистоянні з Росією – це не лише захист України та самого Заходу. Це ще спосіб показати всьому світу, що порушення норм міжнародного права не залишиться безкарним.
У США простір для компромісу вичерпано
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії (у тому числі Молдова-Придністров'я) Віталій Кулик розмірковує так:
На жаль, зазначає експерт, нам не вдалося пробити Держдеп та Білий дім на повноцінне використання ленд-лізу, на передачу нам необхідної техніки та літаків до того, як трампісти заблокували проходження потрібних рішень через Конгрес.
Той самий ЄС, нагадує він, не без проблем, але забезпечить нас наступного року обіцяним мільйоном снарядів. І з огляду на нарощування виробничих потужностей продовжить це робити. Тож, констатує експерт, є шанс, що ми закриємо хоча б мінімальні потреби.
Читайте також на порталі "Коментарі" - головні висновки з візиту Зеленського до США: чи Конгрес проголосує допомогу Україні.