Як нові карантинні обмеження позначаться на економіці, бізнесі та житті українців: думки експертів
23 вересня Україна перейшла в "жовту" зону карантину
В Україні посилили карантинні обмеження і ввели ряд нових правил. Наприклад, власникам бізнecу пропонується двa вapіaнти pобoти: Працювати без додаткових обмежень можливо, якщо 80% пepcoнaлу та всі відвідувачи мають "жовтий" кoвід-cepтіфікaт, або посвідчення про отримання однієї дози вакцини, або негативний ПЛР тест, який діє протягом 72-х годин. Перевіряти сертифікати та тест, підприємці повинні самостійно.
Як посилення карантинних обмежень, яке знову почалося в Україні, може відбитися на споживчих настроях, на продажах, на бізнесі, на економіці? Експерти відповіли виданню "Коментарі" на ці питання, а також оцінили реакцію бізнесу на нововведення.
В таких умовах економіка не може мати шанси на розвиток
Економічний експерт, координатор громадської ініціативи "Рух бізнесу України" Андрій Гарнат вважає, що млява реакція бізнес спільноти на перехід країни в "жовту зону" і введення нових обмежень, показує те, що український бізнес втомився.
На думку експерта, з поточною економічною політикою немає у нашої країни шансів і вистрибнути з чотиризначною цифри ВВП на душу населення (зараз $ 3725).
Однак, акцентує він, якого б дна не досягла наша економіка, завжди є точка, яка може стати стартом для зворотного руху вгору. І базові принципові кроки давно відомі.
1. Перехід до фінансування тільки основних функцій держави. Встановлення граничних показників для: дефіциту державного бюджету не більше 3%, витрати бюджету не більше 30% ВВП і державного боргу не більше 60% від ВВП.
2. Проведення радикальної податкової реформи. Оскільки в поточній ситуації, коли Україна відстала від країн сусідів на десятиліття, тільки неординарні сміливі кроки в економічній політиці, здатні призвести масштабний економічний ривок.
3. Ліквідація податкової міліції, відділу "К" СБУ, економічних підрозділів МВС, трудової, екологічної, МНС інспекцій (згодом, створення нових контролюючих органів, заснованих на інших принципах та несучих інші завдання).
4. Верифікація пенсійного та всіх соціальних фондів, з подальшою їх ліквідацією та організацією єдиної структури, яка відповідає за соціальне забезпечення громадян.
Найкраще, що може зробити будь-яка влада в будь-якій країні - розмовляти з суспільством, аргументовано доносити свою позицію
Глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь сподівається, що "гібридні обмеження" , що вводяться в "жовтій зоні", серйозно на споживчих настроях не відобразаться.
Він також прогнозує зростання продуктового попиту. Люди будуть запасатися продуктами, щоб поменше виходити з дому. І, знову ж таки, побоюючись зростання цін, який прогнозують всі експерти практично у всіх позиціях.
З початку карантину порушень закону про захист прав споживачів стало значно більше
Виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов звертає увагу, що з початку карантину, який у нас раз у раз продовжують з весни 2020 року, порушень закону про захист прав споживачів стало значно більше.
За словами експерта, український ринок зараз завалений підробками. Шахраї користуються тим, що народ бідніє, грошей на руках менше, люди починають економити і шукати щось дешевше. Ось йому і підсовують це саме "подешевше", вироблене не зрозумій ким і не зрозумій з чого.
Раніше видання "Коментарі" писало, що Ляшко розповів, коли в Україні можуть скасувати карантин .