В Україні назвали слово року-2024: усі його знають, але хорошого в цьому мало
У десятці найпопулярніших слів майже всі поняття пов'язані з війною і дивом затесалися квадробери
Словник сленгу та сучасної української мови "Мислово" проголосив слово 2024 року. Цього року більшість слів претендентів були пов'язані з війною, але словом 2024 року стала "бусифікація". Портал "Коментарі" нагадує, що рік тому словом року було "мобілізація".
"Мислово" визначає бусифікацію як "неологізм, що позначає примусову мобілізацію за прискореною процедурою" і констатує, що це процес (і слово) перебували в центрі суспільної уваги року, що минув. Слово утворене від кореня "бус" у значенні "мікроавтобус" та суфіксоїда "-іфікація", що вказує на дію, перетворення (від латів. facio - роблю) за тим же принципом, що і "русифікація" або "верифікація".
"Термін вказує на проблеми з мобілізацією, коли кількісні показники переважають над якісними, а права людини (іноді разом зі здоровим глуздом) відходять на інший план", - йдеться у повідомленні.
Серед інших претендентів на звання слова року, майже всі з яких пов'язані з російською війною на знищення України, можна виділити:
СЗЧ (самовільне залишення частини) — через неефективну організацію та управління військами, у тому числі й бусифікації, СЗЧ набула минулого року масового та загрозливого характеру;
Курська операція – найуспішніша українська військова операція минулого року, яка сколихнула світовий інфопростір та підтвердила суб'єктність України;
втома – як закономірний результат війни на виснаження, яку веде проти України Російська Федерація;
переговори - бажання переговорів з метою досягнення перемир'я або заморожування як результат виснаження війни;
МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) — скандал із МСЕК та прокурорами як показник інституціоналізованої корупції в Україні;
популізм - у зв'язку з програмами "національний кешбек" та "тисяча Зеленського" та початком розмов про вибори;
Магура - морський дрон Magura V5 як символ розвитку безпілотних систем, що змінив баланс сил у Чорному морі;
лалохезія - (використання лайки для зняття болю або стресу) - слово стало одним із найбільш відвідуваних у словнику, воно ілюструє ситуацію нормалізації використання ненормативної лексики під час війни;
Квадробери - (представники дитячої субкультури, що копіюють тварин) - ця течія стала в Україні найбільш помітним культурним трендом минулого року.
Раніше Оксфордський словник вибрав вираз brain rot ("гниль у мозку") словом року - 2024. Термін описує погіршення інтелектуального стану людини через споживання марного онлайн - контенту. Словник Коллінза, своєю чергою, назвав словом 2024 термін brat. Це слово багато в собі поєднує: гедонізм, яскраву естетику і навіть гасло кампанії кандидата у президенти США від демократів Камали Гарріс (Kamala IS Brat).
Brat - це назва шостого студійного альбому Charli XCX, який швидко став популярним, тому слово набуло сили тренду. За словами співачки, Brat - це дівчина, яка "стривожена, але тому любить вечірки", вона чесна, відверта, "трохи непостійна". Charli XCX говорила, що Brat – "одна з тих, хто має пачку цигарок, запальничку Bic і білий топ на бретелях без бюстгальтера".
Кембридзький словник, своєю чергою, оголосив своїм словом року - 2024 термін manifest, пов'язаний з трендом на візуалізацію цілей заради їх досягнення. Саме в цьому сенсі у 2024 модно вживати слово "маніфестувати".
Слово року – найважливіше поняття (у вигляді, власне, слова чи фрази) у громадській думці у якомусь конкретному році. Традицію щороку знаходити нове головне слово вигадали в Німеччині 1972 року.