"Укрнафта", "Мотор Січ" та "АвтоКрАЗ": підприємства олігархів переходять у власність держави
У воєнний час набирає обертів деолігархізація
Стратегічно важливі підприємства, пов'язані з Костянтином Жеваго, Ігорем Коломойським, В'ячеславом Богуслаєвим та Костянтином Григоришиним переходять у власність держави. Як передає видання "Коментарі", про це пише "Економічна правда".
Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку ухвалила рішення щодо забезпечення примусового відчуження у власність держави акцій ПАТ "Укрнафта", ПАТ "Укртатнафта", АТ "Мотор Січ", ЗАТ "АвтоКрАЗ" та ЗАТ "Запоріжтрансформатор".
Компаніям Коломойського в "Укрнафті" належить близько 42% акцій. Державі в особі НАК "Нафтогаз" до цього належало 50% плюс 1 акція. Власниками інших акцій є міноритарні акціонери. "Укрнафта" є найбільшою нафтовидобувною компанією України.
В "Укртатнафті" дніпропетровський олігарх разом із партнером Геннадієм Боголюбовим володіють близько 60%. Інші – у НАК "Нафтогаз". Ключовим активом "Укртатнафти" є Кременчуцький нафтопереробний завод, який у травні вивели з ладу російські ракетні обстріли.
Донедавна власником "Мотор Січ" був В'ячеслав Богуслаєв, який у 2017 році продав 56% акцій компанії китайському холдингу Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd. Через наявність порушень, зокрема щодо дотримання антимонопольного законодавства, операції з акціями "Мотор Січі" було заблоковано, а згодом – заарештовано. Богуслаєва у жовтні заарештували, звинувативши у державній зраді.
Компанія "АвтоКрАЗ" входить до групи "Фінанси та кредит" олігарха-втікача Костянтина Жеваго. Підприємство займається виготовленням великовантажних автомобілів.
"Запоріжтрансформатор" – підприємство-банкрут, що виробляє трансформаторне та реакторне обладнання. Його власником є Костянтин Григоришин.
Читайте на порталі "Коментарі" - адміністрація президента США Джо Байдена приватно просить лідерів України продемонструвати відкритість до переговорів з Росією. У матеріалі Washington Post наголошується, що ці прохання мотивовані не тим, щоби підштовхнути Київ сісти за стіл переговорів з Москвою. Мовляв, так американська влада намагається забезпечити уряду України підтримку з боку інших країн, стурбованих принциповою відмовою Зеленського спілкуватися з Путіним . Про що свідчить поява цієї статті? Яку відвертість хочуть від України? Які шанси на переговори Києва та Москви, РФ та Заходу? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.