Українцям показали, які пенсії у 2050 році "світять" тим, кому зараз 30
Людина, яка виходить на пенсію, починає отримувати втричі менше доходів
На базі даних дослідження Інституту Вашингтону, проведеного за підтримки фонду Білла та Мелінди Гейтсів, з’ясували, чому в Україні майже 60% пенсіонерів отримують виплати нижче 3000 грн, йдеться у повідомленні Мінсоцполітики.
Так, у дослідженні зазначено, що коефіцієнт заміщення заробітку пенсіями складає менш як 29%. Саме стільки середня пенсія становить стосовно середньої зарплати. Це означає, що людина, яка виходить на пенсію, починає отримувати втричі менше доходів і повинна відповідно зменшити свої витрати.
Згідно з конвенцією Міжнародної організації праці, яку ратифікувала Україна, пенсія має становити не менше 40% від зарплати. Раніше цей показник складав 54%. Тобто доходи людини на пенсії скорочувались вдвічі. Що в цілому відповідає міжнародним нормам.
За прогнозами через демографічні зміни рівень заміщення заробітку пенсіями із солідарного рівня буде падати до 18%-20%. Звичайно, як і будь-які довгострокові припущення, це лише версія, одна з вірогідностей майбутнього. Але головні тенденції всіх демографічних прогнозів сходяться.
Для порівняння 2020 та 2050 роки. 2050 – це коли на пенсію вийдуть ті, кому зараз 30. Блакитним відмічені люди старше 60 років, яких потрібно забезпечити пенсіями. Зеленим – люди, які можуть працювати та сплачувати внески. На другому малюнку видно, скільки мають зі своїх заробітків віддати працюючі, щоб пенсіонери з цих коштів отримали гідні пенсії?
При цьому, картинка ще оптимістична, адже не всі люди працездатного віку працюють, а із працюючих не всі або не у повному обсязі сплачують внески.
Разом з економічним зростанням та детінізацією потрібні пенсійні накопичення, які будуть приватною власністю людини, формуватимуться протягом трудового періоду нею самою та її роботодавцями, і з яких людина потім додатково до солідарної отримуватиме другу, накопичувальну пенсію.
Отже, звичну нам солідарну пенсію ніхто не збирається скасовувати. Її необхідно доповнити накопичувальною. В останньому звіті Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) досліджуються 77 країн, в яких є накопичувальні пенсійні системи. У восьми з них активи накопичувальних фондів перевищують за розмірами річний ВВП. В середньому за країнами ОЕСР активи накопичувальних пенсійних фондів складають близько 70% від ВВП.
Раніше портал "Коментарі" писав, що українці по-новому будуть отримувати пенсії та допомоги з 1 вересня: що потрібно знати.