Україна була за крок до аварій на двох АЕС: "Енергоатом" приховав інформацію

«Енергоатом» замовчав інформацію, до чого привели масовані обстріли РФ 26 серпня

Україна 28 серпня надіслала МАГАТЕ офіційну ноту, в якій вказано, що 26 серпня Російська Федерація розпочала масовану ракетну та безпілотну атаку на критично важливу інфраструктуру та енергетичний сектор України з метою паралізувати роботу енергогенеруючих об'єктів України. В результаті атаки о 08:58 за східноєвропейським часом були знеструмлені енергоблоки, а саме: 1, 3 і 4 Рівненської атомної електростанції були відключені від мережі. О 09:05 за східноєвропейським часом енергоблоки Південноукраїнської атомної електростанції. Потужність була знижена до сумарного рівня 1 800 МВт.

Через коливання в національній енергосистемі, спричинені атакою Росії, о 17:10 за східним часом енергоблок №3 ПАЕС було відключено від мережі.

В ноті вказано, що Російська Федерація продовжує цілеспрямовано атакувати енергетичну інфраструктуру України, маючи намір порушити роботу атомних електростанцій країни, які забезпечують більшу частину електроенергії в Україні. Російські атаки становлять значний ризик для стабільної роботи атомних електростанцій.

Як відзначила експерт в галузі атомної енергетики Ольга Кошарна, ні Держатомрегулювання, ні АТ НАЕК Енергоатом не повідомили постпредству Україні у Відні, що це призвело до важких запроектних перехідних процесів в реакторах, та при відповідних умовах може призвести до відкриття запобіжного клапану системи першого контуру із втратою теплоносія першого контуру в атмосферу герметичного об'єму.

"Пощастить, якщо клапан закриється. У іншому випадку - це аварія з втратою теплоносія першого контуру", - відзначила Кошарна.

За її словами, такі важкі перехідні процеси вже були на українських енергоблоках 16.12.2022 та 10.02.2023 року під час обстрілів. І Держатомрегулювання та НАЕК "Енергоатом" це замовчали, що є порушенням українського законодавства в сфері ядерної енергетики.

"Це злочин, і цим мають зайнятися правоохоронні органи. Голова Держатомрегулювання- головний державний інспектор України з ядерної та радіаційної безпеки О.Коріков, який уповноважений державою здійснювати державний нагляд за ЯРБ, вже має бути на допитах", - заявила Кошарна.

За її словами, саме про це необхідно інформувати МАГАТЕ - які загрози для ядерної безпеки українських АЕС несуть масовані обстріли Росією енергосистеми України.

"Це черговий доказ умисного провокування Росією ядерних інцидентів в Україні, доказ, що Росія - держава ядерна терористка. Саме вона підриває всі 7 принципів безпеки та 5 конкретних принципів Р.Гроссі, на яких вона посилається зараз в своїх нотах в МАГАТЕ в зв'язку з Курською військовою операцією. Саме вона підриває довіру до ядерної енергетики у світі", - підкреслила експерт.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що 26 серпня РФ влаштувала масовану ракетно-дронову атаку по Україні.