Тоталітарні режими активізувалися: чи розуміють це на Заході – причому тут війна в Україні
Колективний Захід дуже добре розуміє всі ризики, пов'язані з урізанням чи скороченням підтримки Україні
У п'ятницю Північна Корея запустила міжконтинентальну балістичну ракету, що приземлилася поблизу східних вод Японії під час другого великого випробування зброї цього місяця, що показало потенційну здатність завдавати ядерних ударів по всій материковій частині США. Іран об'єднується зі своїм найбільшим союзником, Росією, щоб підірвати "наш глобальний порядок", надаючи таку зброю, як безпілотники, зазначила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, на думку якої такі кроки становлять загрозу Європі. Вже більш ніж очевидно, що війна, розпочата РФ проти України та всього демократичного світу, розпалює конфлікти скрізь і всюди, провокуючи авторитарні режими на розхитування і так хиткої системи глобальної безпеки. А десь чекає свого часу Китай... Чи розуміють у США, Європі, Канаді, Австралії, Японії, що якщо не придушити всі ці потуги, якщо не допомогти Україні перемогти, спалахне весь світ? Що можна протиставити цим загрозам? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Захід дуже добре розуміє всі ризики, пов'язані з війною, розв'язаною Росією
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченко, політолог Ганна Малкіна констатує, що система колективної безпеки перебуває у стані глибокої кризи. Складається враження, зазначає вона, що основні інституції, на які покладено роль глобального регулятора міжнародних відносин та підтримання миру, не є інституційно здатними виконувати свої безпосередні функції.
По-перше, пояснює Ганна Малкіна, військова, фінансова, гуманітарна, політична допомога, яка надається Україні, є безпрецедентною. І за заявами західних лідерів вона лише посилюватиметься.
По-друге, продовжує вона, ми не знаємо реального плану США та ЄС щодо реалізації заходів для припинення війни.
По-третє, міжнародні інституції все ще здатні ухвалювати колективні рішення та впливати на ті країни, які хотіли б з Росією дружити, або, принаймні, не псувати з нею відносини, зазначає експерт. Досить згадати недавнє голосування в ООН за проект резолюції щодо репарацій України, в якому навіть Угорщина проголосувала "за". І це лише один приклад.
Якщо Захід не стане активнішим, не допоможе нам ще більше з метою перемоги у цій війні, розпочнеться новий виток воєн
Політолог, співзасновник консалтингової компанії Good Politics Максим Джигун зазначає, що війна, яку розв'язала Росія проти України, це ще й боротьба між базовими західними цінностями (демократичними, свободи слова, свободи вибору) - і між цінностями авторитаризму, заснованими на подавленні будь-яких свобод .
Саме тому, наголошує він, Україна є зараз своєрідним майданчиком – важливим політично, геополітично, медійно – щодо того, які цінності, все ж таки, сильніші, важливіші та правильніші з погляду розвитку світової спільноти, людської цивілізації як такої.
Тому, наголошує експерт, саме в Україні зараз вирішується – яким буде світопорядок через 5-10 років і надалі. І Західний світ, запевняє Максим Джигун, не має іншого варіанту, окрім як разом з нами перемагати російського агресора. Інакше доведеться забувати про всі демократичні цінності, що вибудовуються роками. І взагалі навіть про відносний спокій.
Читайте також на порталі "Коментарі" – чому світ досі сподівається на переговори з Кремлем – у чому може бути небезпека для України.