Теракт на Каховській ГЕС спричинив природне "диво": що відомо

На місті підриву Каховської ГЕС виріс вербовий ліс

Після теракту на Каховській ГЕС у червні 2023 року, здійсненого російськими окупантами, на зруйнованій території виріс новий вербовий ліс. Про це розповів академік НАН, еколог та геоботанік Яків Дідух, який брав участь в експедиціях на Каховське водосховище після його знищення.

Спершу виникли побоювання, що можуть з’явитися пилові бурі, однак цього не сталося, і територія швидко почала заселятися вербою. Рослини активно проросли, оскільки теракт стався в червні, під час дозрівання насіння верби. За словами Дідуха, якби це сталося восени або взимку, таке інтенсивне розростання було б неможливим.

"Восени 2023 року верба досягала висоти 2 метри, що є рекордним показником. На кожному квадратному метрі було до 25 пагонів. Рослини добре росли завдяки багатим на поживні речовини мулам. Восени 2024 року ці верби вже сягали 5 метрів", — зазначив науковець.

Він також підкреслив, що вербові ліси ростуть дуже швидко і можуть сформувати повноцінний масив вже за 20 років. Однак, якщо територію знову затоплять, це завдасть величезної шкоди. В Європі такі ліси є рідкісними й охороняються, а їх знищення було б катастрофічним.

"Якщо територію знову затоплять, знищення вербового лісу завдасть великої шкоди. Такі ліси майже зникли по всій Європі, і їх охороняють як рідкісні екосистеми. Якщо ж цей ліс вдасться відновити, він стане найбільшим вербовим масивом в Європі", — додав Дідух.

Науковець також зазначив, що екологічна цінність цього лісу надзвичайно велика. За словами зоологів, в ньому можуть мешкати до 60 видів птахів і близько 450 видів комах, серед яких є рідкісні види.

Нині екологи працюють над відновленням Великого Лугу та унікальних заплавних лісів з вербою на цих землях. Хоча ці ліси вже не будуть такими, як раніше, оскільки сюди проникають багато чужорідних рослин, є надія на відновлення екосистеми.

Також є побоювання, що через екологічну катастрофу, спричинену підривом дамби, могли зникнути рідкісні перлинні волошки, які росли на піщаних наносах. Однак, через обмежений доступ до території, перевірити це наразі неможливо. Якщо піски знову відкриються, є шанс, що ці рослини знову з’являться.

Раніше "Коментарі" писали, що збитки, спричинені підривом Каховської гідроелектростанції (ГЕС), оцінюються близько $14 млрд, повідомила міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук в інтерв'ю телеканалу "Рада".