Страшна статистика: скільки українців не планують повертатися додому, чим це загрожує

Кількість українців, які не планують повертатися додому з кожним роком зростає. Як відзначив в ефірі 24 каналу політолог Андрій Вігірінський в цьому є вина влади

Станом на сьогодні, за офіційною статистикою, близько 6,5 мільйонів громадян України перебувають у країнах Європейського Союзу та інших країнах-партнерах. Наприклад, у Норвегії проживає близько 65 тисяч українських біженців, і за опитуваннями, кожен третій українець там не планує повертатися на Батьківщину.

При цьому, як підкреслив політолог Андрій Вігірінський, для успішного відновлення країни після війни необхідні значні людські ресурси. Він нагадав, що соціологічна група "Рейтинг" у травні 2024 року провела опитування серед 17 тисяч українців, які перебувають в Україні, але мають родичів або знайомих за кордоном. 40% респондентів підтвердили, що такі родичі або знайомі в них є. Їх запитали, чи планують їхні рідні повернутися в Україну. За результатами опитування, 32% українських біженців готові повернутися після закінчення війни, 31% взагалі не планують повертатися, а 19% ще не визначилися.

Аналізуючи динаміку за 2022-2023 роки, Вігірінський зазначив, що кількість людей, які не планують повертатися, зростає. У 2022 році таких було небагато, більше в 2023 році, і вже в 2024 році це третина. Соціологи прогнозують, що ця кількість буде збільшуватись щороку на 20%.

Держава прискорила цей процес, зокрема, заходами щодо чоловіків за кордоном та консульського обслуговування. Водночас, попри заяви воєнно-політичного керівництва про об'єднання українців, влада висловлює думки про несправедливість перебування чоловіків за кордоном.

Вігірінський зазначив, що під час повномасштабного вторгнення не було поділу на чоловіків, жінок та дітей, що вказує на непослідовність державної політики. Зараз влада апелює до несправедливості перебування українців за кордоном, але заклики позбавляти таких чоловіків прав або громадянства є лише політичною риторикою, яка може викликати страхи та фобії у людей.

Політолог підкреслив, що важливо або змінити риторику, яка шкодить, або напрацювати альтернативний механізм взаємодії. Наразі третина населення України перебуває за кордоном, і це є соціальним активом, з яким потрібно працювати, а не відгороджуватися, вважає експерт.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що країни ЄС готові платити українським біженцям, щоб вони повернилися додому.