Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Україна перерахувала понад 770 мільйонів доларів авансових платежів іноземним компаніям за зброю та боєприпаси, які в результаті так і не були поставлені. Про це повідомляє Financial Times з посиланням на дані українського Міністерства оборони та супровідні документи.
Фото: з відкритих джерел
Один із найяскравіших прикладів — справа американця Таннера Кука, власника невеликого магазину зброї в місті Тусон, штат Аризона. Його компанія OTL кілька років тому уклала контракт з українськими силовими структурами на суму 49 мільйонів євро. Проте жодна одиниця боєприпасів так і не була доставлена в Україну. Хоча арбітражний суд у Відні став на бік України, повернути кошти не вдалося.
Ще один масштабний випадок — угода з американською фірмою Regulus Global, яка в кінці 2022 року уклала контракт із державним підприємством "Спецтехноекспорт" на до 1,7 мільярда доларів. За даними компанії, Київ сплатив понад 162 мільйони доларів та 14 мільйонів євро у вигляді авансів і депозитів, зокрема для постачання 155-мм снарядів. Проте Regulus порушила зобов’язання та перестала виходити на зв'язок ще у вересні 2024 року.
Колишній керівник "Спецтехноекспорту" Олексій Петров заявив, що компанія, ймовірно, витратила українські гроші на купівлю нових активів і розвиток власного виробництва. Зараз Україна намагається повернути ці кошти через арбітраж.
Ці випадки — лише неповний перелік проблем, з якими зіштовхується Україна при міжнародних закупівлях озброєння. Раніше, у квітні 2022 року, компанія "Укрспецекспорт" придбала 120-мм міномети у посередників із Судану. Згодом з’ясувалося, що ті мали зв’язки з російською ФСБ та ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина, що викликало гучний резонанс.
Портал "Коментарі" писав, що у Бюро економічної безпеки України повідомили про викриття схеми розтрати бюджетних коштів на закупівлі автомобілів для військових.
Новини