Що спричинило українсько-польську кризу: які діяти Україні
Україні тут важливо не зациклюватись на двосторонніх контактах з Польщею, а вимагати від Єврокомісії бути дієвим актором у цьому питанні
Ситуація на польсько-українському кордоні залишається важкою. Чому в той час, як польські фермери блокують український експорт, їхня країна збільшила постачання своїх продуктів Україні, а також – ввезення зерна з Росії та Білорусі? Чого і чому в польсько-українських відносинах очікувати в найближчому майбутньому? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
В найближчому майбутньому буде складно все стабілізувати
Екс-дипломат, політичний експерт, заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан зізнався – те, що відбувається на українсько-польському кордоні, не може не дивувати. Причому – неприємно.
На думку експерта, ситуацію можна пояснити трьома факторами.
По-перше, новий польський прем'єр Дональд Туск вже аж надто політично залежить від партії, "Третій шлях", яка є частиною коаліції та представляє інтереси фермерів.
По-друге, продовжує він, є російський фактор. І український журналіст Михайло Ткач у своєму недавньому розслідуванні продемонстрував, яким величезним потоком йде російський експорт – спершу через Білорусь, а потім через Польщу.
По-третє, наголошує експерт, є загальноєвропейський фактор. Єврокомісія, по суті, "проґавила" кризу, яка намітилася у сільському господарстві не лише Польщі, а й цілій низці країн ЄС. Не вдалося вчасно адаптуватися до сучасних умов, коли аграрії фактично програють конкуренцію іншими сферами та зазнають збитків.
Польща – наш стратегічний партнер
Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній розмірковує так:
Тарас Загородній впевнений – треба виходити на стратегічні домовленості, не впадати у якісь образи.
Українській владі, вважає експерт, вже зараз слід підвищувати податки для величезних агрохолдингів. А ось до тисячі га землі в одні руки не потрібно оподатковувати, стимулюючи розвиток фермерства, зазначає Тарас Загородній. Допомагати їм кредитами. Не завадило б, на його думку, знизити відсоток компенсації ПДВ на зерно під час експорту (щоб холдинги інвестував у промисловість та переробку, збільшуючи зайнятість в Україні).
Читайте також на порталі "Коментарі" - що відбувається між Україною та Польщею: як припинити тривалу кризу.