Що робить Україна в боротьбі з корупцією – чому досі немає гучних посадок
У 2022 році рівень корупції у світі залишився практично незмінним з 2015-го
Корупція залишається Ахіллесовою п'ятою України. Про неї постійно говорять не лише українські бізнесмени, на неї нам постійно вказують з-за кордону. Той самий президент США Джо Байден нещодавно відзначив, що вступ України до НАТО багато в чому залежить від боротьби з корупцією. Що останнім часом зроблено у цьому напрямі? Що слід зробити якнайшвидше? Чи тільки українська це біда? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Запровадження електронних закупівель суттєво зменшує рівень корупції
Народний депутат України ІХ скликання (фракція "Слуга Народу"), заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики Олена Мошенець підкреслює, що корупція є глобальною проблемою.
За її словами, один зі шляхів зменшення корупції у світі – збільшення прозорості державних закупівель, що складають майже $13 трлн, або 15% світового ВВП. У бідних країнах вони сягають 50% державних витрат, уточнює Олена Мошенець. Ці закупівлі можна зробити прозорими, якщо перевести їх в онлайн.
Так, за словам експерта, аналітичний центр Copenhagen Consensus дослідив, що запровадження електронних закупівель:
— пришвидшує процес купівлі-продажу (наприклад, у Південній Кореї тривалість обробки пропозицій при онлайн-закупівлях скоротилась з 30 до 2 годин, а в Аргентині увесь процес держзакупівель зменшився більш ніж на 11 днів);
— покращує якість надання послуг (в Індії якість доріг після переходу на систему електронних закупівель підвищилась на 12%);
— збільшує кількість учасників торгів (зокрема, в індійському штаті Карнатака за перші три роки кількість постачальників зросла зі 130 до 4800);
— зменшує витрати на рекламу тендерів (після запровадження цифрових закупівель уряд Філіппін почав щорічно економити $9 млн на рекламі у ЗМІ).
Побороти корупцію можна, мінімізувавши вплив людини на процеси погодження чи не погодження чогось
Глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь розмірковує наступим чином:
На думку експерта, побороти корупцію можна, мінімізував вплив людини на процеси погодження чи не погодження чогось. А саме - вплив чиновників на видачу/не видачу будь якої дозвільної документації. Тобто, мінімізувати людський фактор у взаємовідносинах людини і держави.
Потрібна ліберальна податкова реформа, яка звузить дискрецію, заміна податку на прибуток – податком на виведенний капитал, прозоре вирішення питання блокування податкових накладних
Корупція є у всіх країнах, підрекслює представник економічної експертної платформи Олег Гетман. Але вона може бути мінімальною, як, наприклад, в розвинутих країних Європи. А може бити рекордним, як в Азії. За словами експерта, ми – десь посередині.
Але, зазначає Олег Гетман, треба розуміти, що корупція – не щось віртуальне. Це – наші слабкі інституції та дискреція (вирішення посадовою особою або державним органом будь-якого питання на власний розсуд).
Другий великий напрямок, за словами Олега Гетмана, – необхідність перезавантаженная правоохоронних органів. А саме – Бюро економічної безпеки, Державну подтакову службу, Державну митну службу, де зосередилась шалена корупція.
Третій напрямок – необхідно зменшити повноваження чиновників.
На його думку, завдяки цим крокам, є шанс радикально знизити корупцію в Україні, хоча б до європейського рівня.
Читайте також на порталі "Коментарі" - перспективи у боротьбі з корупцією: чи допоможуть нові рішення Кабміну та призначення директора НАБУ.