Що думають українці про ймовірну війну з Росією та вступ до НАТО: дослідження
Дослідження про настрої серед громадян України щодо наступу Росії та вступу до НАТО
Українців запитали, чи обізнані вони щодо можливої військової агресії Росії та що вони думають вступ до НАТО. Соціологічне дослідження проводив Український інститут майбутнього спільно з соціологічною компанією “Нью Імідж Маркетинг Груп”. Онлайн-опитування по інтерактивній структурованій анкеті було проведено в січні 2022 року. Вибірка становить 1200 респондентів. Статистична похибка з ймовірністю 0.95 не перевищує 2,89%.
За результатами опитування 35% українців кілька разів на день переглядають новини про зовнішньо політичну ситуацію. В переважній більшості це чоловіки віком старше 45 років. Взагалі не стежать за новинами про конфлікт України та Росії лише 8% опитаних, рідко переглядають їх - 19%. Найменше ця тема цікавить молодь віком від 18 до 27 років. Найбільше зацікавлені громадяни віком понад 45 років.
82% опитаних знають про ситуацію з нарощенням військ Росії біля кордонів з Україною й лише 3% заявили, що не чули про це. За регіональним розподілом частка обізнаних щодо ситуації з можливим вторгненням майже однакова.
Думки українців щодо причин нарощення військ Росії розділилися. 37% вважають, що такі дії сусідньої країни спрямовані на те, щоб таким чином поторгуватися для отримання гарантів про невступ України до НАТО. 33% вважають, що загроза військового нападу цілком реальна. 10% впевнені, що загрози війни немає. З них половина говорить, що це результат інформаційної політики з боку західних партнерів, інша половина вважає такі дії Кремля "брязкання" зброєю. 12% відповіли, що не мають однозначної думки з цього питання.
Опитані віком від 18 до 45 років однаково відповіли про те, що є реальна загроза війни. Про торг з боку Росії заявили 44% опитаних віком 45+ й лише 26% молоді.
40% респондентів висловилися, що підтримують вступ України до НАТО, 24% обрали відповідь "скоріше підтримую". Зовсім не підтримують лише 9%, не визначилися з відповіддю 6%. В переважній більшості тих, хто виступає "за" вступ до Альянсу - це люди віком від 28 років. За регіональним розподілом найбільше прихильників вступу до НАТО в Києві, західних регіонах та північних - 55%, 50%, 43% відповідно. На півдні і в центральних регіонах схвально однозначно підтримують курс на приєднання до Альянсу 35% та 37% відповідно.
Відповідь "Вступ до НАТО ймовірний, але не найближчими роками" обрали 36% респондентів. Сумніваються у реалізації цього 25% опитаних. В той же час жінки більш оптимістично налаштовані, ніж чоловіки. Вірять у вступ в найближчі роки 38% жінок й 34% чоловіків.
А от дій з боку влади України для забезпечення захисту країни недостатньо, так вважає 64% респондентів. З них 47% обрали відповідь "скоріше ні" й 17% - "точно ні". Таку думку розділяє більше жінок, ніж чоловіків - 64% та 62% відповідно. Про те, що дій влади достатньо говорять 36% громадян.
Кількість згодних піти служити в тероборону стало більше - 56%, не готові - 44% респондентів. Серед тих, хто пішов би захищати Батьківщину в територіальних формуваннях більше чоловіків - 68%, ніж жінок - 48%.
Як повідомляв портал, стало відомо кого братимуть добровольцями територіальної оборони.