Що чекає на Пригожина в Білорусі – чому гірше для путінського режиму ще попереду
Пригожинська приватна армія стане важкопрогнозованим і потенційно дестабілізуючим фактором у самій Білорусі
Триває другий тиждень після заколоту ПВК "Вагнер" на чолі з Євгеном Пригожиним. Вперше цей бунт, дуже скромно, прокоментував глава міноборони РФ Сергій Шойгу, вимагаючи відставки якого, багато в чому, і буянив Пригожин, який зараз відрізається в Росії від усіх ресурсів. Тим часом сам бунтар та вірні йому вагнерівці ось-ось почнуть освоювати Білорусь, куди їм дозволили вийти, і де Пригожин нібито отримав дозвіл на вербування місцевих зеків. Що на даний момент можна сказати про ситуацію пост-заколоту в країні-агресорі та ймовірному майбутньому Пригожина та його приватної армії? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Лукашенко хотів би перетворити "Вагнер" на додатковий стовп власного режиму у разі зради у середовищі своїх силовиків
Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак вважає, що для Росії пригожинський заколот – неабияка внутрішня подія. Він став, за словами експерта, наочною демонстрацією того, що тотальна путінська система контролю та владарювання – справді "глиняний колос", за яким ховається повна імпотентність федеральної та місцевої влади, параліч правоохоронних структур та провали ФСБ.
Водночас, продовжує він, пригожинська приватна армія стане важкопрогнозованим і потенційно дестабілізуючим фактором у самій Білорусі, хоч як би Лукашенко представляв ситуацію на свою користь.
Мабуть, коли вагнерівці зрозуміли, як легко можуть дійти до Москви, навіть самі злякалися
Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова за президента Володимира Зеленського, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова поділилася таким коментарем:
Заради того, щоб вивести своїх людей (швидше за все – на вимогу командирів), Пригожин, схоже, зважився на непокору, зазначає експерт.
Вона припускає, що вагнерівцям дозволять залишатися в Білорусі. А при необхідності – їздити до африканських країн, де Росія має певні інтереси, які вона просувається, в тому числі, за допомогою найманців. А ось особисто Пригожина, швидше за все, намагатимуться прибрати, прогнозує експерт.
Цьогорічний фінал "пригожинського бунту" є лише увертюрою подальших процесів
Політолог, експерт аналітичного центру "Об'єднана Україна" Валентин Гладких упевнений, що ситуація із так званим "пригожинським бунтом" є лише окремим проявом того, що президент України Володимир Зеленський охарактеризував як "наростання внутрішньополітичних протиріч".
За словами експерта, сутність цих протиріч, що лежать в основі існуючих та потенційних конфліктів у РФ, у наступному.
По-перше, це боротьба незадоволених представників еліти проти Путіна та його режиму.
По-друге, це внутрішня боротьба всередині нинішньої еліти між собою за те, хто в майбутньому за сприятливих обставин зможе зайняти "трон" Путіна після усунення останнього внаслідок природних чи неприродних причин.
По-третє, це посилення національно-визвольних рухів в окремих республіках та краях РФ, як ми це бачили у Дагестані.
По-четверте, не слід скидати наростання невдоволення широких верств населення через погіршення соціально-економічних умов.
На його думку, також слід враховувати, що "чистки", які за російською традицією можуть перетворитися на інструмент розправи з "нелояльними" на всіх рівнях за принципом "розберемося і покараємо, кого заманеться", також не можуть не викликати подальшого невдоволення серед усіх перерахованих вище категорій.
Читайте також на порталі "Коментарі" - Пригожин припустився фатальної помилки під час бунту: що тепер чекає Вагнер і Путіна.