Розширення НАТО не зупинити: чому Туреччина погодиться – як це відобразиться в Україні
Незважаючи на низку претензій, озвучених Анкарою, розширення НАТО за рахунок входження до Альянсу Швеції та Фінляндії все ж таки відбудеться
Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто повідомив, що переговори з Туреччиною щодо членства Фінляндії та Швеції в НАТО пройдуть до кінця місяця. Метою майбутньої зустрічі є можливість розглянути пункти меморандуму про взаєморозуміння, узгоджене у червні на саміті НАТО в Мадриді. Які перспективи зустрічі? Чи вдасться сторонам знайти порозуміння? Коли Фінляндія та Швеція можуть стати повноцінними членами НАТО? Чому те, що відбувається, важливо для України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Швеція та Фінляндія – знайдуть певні компромісні рішення для того, щоб виконати вимоги Туреччини
Доктор політичних наук, професор Валентин Якушик упевнений, що Швеція та Фінляндія у стислий термін обов'язково будуть прийняті до НАТО.
За його словами, перший з них – це подальший природний процес інтеграції Швеції та Фінляндії до спільних (єдиних) оборонних структур Заходу – під керівництвом США та з організаційним ядром у вигляді НАТО.
Це, зазначає Валентин Якушик, є наслідком таких факторів:
1). Зміна ролі та загальної ваги нинішньої РФ порівняно з СРСР та Російською Імперією в період їхньої геополітичної могутності, а також відхід керівництва пострадянської РФ від політики вестернізації в ролі "молодшого партнера" Заходу.
2). Прихід до влади у Швеції та Фінляндії євроатлантично орієнтованих еліт при істотному ослабленні умовно "ізоляціоністських", точніше – "нейтралістських", "геополітично балансуючих" еліт при подоланні в суспільстві цих країн "травм історичної пам'яті" від колишніх зіткнень із Росією. І при вкоріненні віри в лідерську геополітичну роль неоконсерваторів та неолібералів США після усунення від влади у Сполучених Штатах популістів-ізоляціоністів, які ставили під сумнів саму доцільність для США існування НАТО.
Другий процес, продовжує експерт, – це зростання геополітичних амбіцій Туреччини при необхідності для її керівництва показових зовнішньополітичних успіхів в умовах гострої передвиборчої боротьби в країні, що розгортається, і неможливості з боку США якось "натиснути" на Туреччину.
США, констатує експерт, мають погодитись з обмеженням діяльності у Скандинавії лівих курдських організацій. А Швеція та Фінляндія – знайдуть певні компромісні рішення для того, щоб виконати вимоги Туреччини, яка веде боротьбу з курдськими збройними формуваннями, і водночас не дуже відступити від своїх конституційних принципів політичного та культурного плюралізму.
Якщо раніше РФ вимагала, щоб Альянс відійшов на позиції 1997 року, то його розширення – якраз таки показник сили блоку.
Директор Департаменту внутрішньої політики Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), доктор політичних наук Ігор Петренко розмірковує так:
Експерт наголошує, що членство Фінляндії та Швеції в НАТО має велике значення в контексті протистояння Росії та України, Росії та Заходу.
При цьому, продовжує представник МЦПД, ми чудово розуміємо, що поки що мова про членство України в НАТО не йдеться. А тому наголошуємо на гарантіях безпеки. Над цим працює група Єрмака-Расмуссена.
Читайте також на порталі "Коментарі" - ЗСУ у Запоріжжі знищили рідкісний радіолокаційний комплекс РФ.