Рада дала старт забороні УПЦ МП: про що говорить це рішення – чого очікувати далі

У першому читанні проголосовано урядовий законопроект, який вважається найбільш м'яким, він передбачає низку судових процедур, а не пряме закриття тієї ж УПЦ МП

Верховна Рада України підтримала (поки що у першому читанні) законопроект про заборону релігійних організацій, пов'язаних з Росією. Тим самим фактично зробивши крок у бік заборони діяльності Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Про що свідчить таке рішення? Чому прийнято саме зараз? Які перспективи ухвалення законопроекту в цілому? До чого це може призвести? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Останнім часом у народу накопичилося чимало запитань до влади

Керівник Фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко поділився таким коментарем:

"Голосування щодо скандального законопроекту, який ставить під загрозу заборону Української Православної Церкви, є свідченням банкрутства команди Зеленського та спробою відвернути увагу суспільства від цілої низки проблем: провалу контрнаступу ЗСУ (очікування були явно завищені – ред.), невдач на дипломатичній ниві, непопулярних заходів у соціальній сфері".

За словами експерта, останнім часом у народу накопичилося чимало питань до Зеленського та його команди. Ось вони й вирішили витягнути останній козир із рукава, пояснює Костянтин Бондаренко. При цьому, не розуміючи, що в таких складних умовах задіяти релігійну або концесійну карту загрожує величезними небезпеками та потрясіннями для суспільства.

"Країну чекають чергові потрясіння, і вони вже будуть не породженням Кремля чи Путіна, а справою рук Єрмака, Зеленського, Стефанчука та 267 депутатів, які сьогодні проголосували за законопроект, – попереджає експерт. – Дуже хочеться сподіватися, що до другого читання справа не дійде, або ж у другому читанні до багатьох депутатів повернеться розум".

Про бажання влади заборонити УПЦ МП свідчать три фактори

Політтехнолог, офіцер ЗСУ Віктор Таран вважає, що невдоволення філією РПЦ у нашій країні, яке було в українському суспільстві, досягло апогею.

"Дії кліриків цього культу перейшли усі межі. Йдеться про відкрите підігравання російській пропаганді, про відмову ховати українських воїнів, про те, що деякі священики УПЦ МП працювали коригувальниками, обслуговували російські терористичні війська. Зрештою, було поставлено питання про закриття цієї релігійної організації. У парламенті вдалося зібрати потрібну кількість підписів, які були навіть продемонстровані. Після цього владі не було куди відступати – довелося виносити питання до зали та голосувати", – пояснює експерт.

Щоправда, звертає увагу Віктор Таран, у першому читанні проголосовано урядовий законопроект, який вважається найм'якшим.

"Він передбачає низку судових процедур, а не пряме закриття тієї ж УПЦ МП. А ми знаємо, що таке суди в Україні, скільки років вони можуть тривати. Тож, чесно кажучи, я скептично налаштований щодо ухвалення цієї ініціативи вже у вигляді закону – зі швидким та ефективним усуненням філії РПЦ в Україні", – зізнався експерт.

На його думку, маркером того, що влада реально хоче заборонити цю церкву, а не просто вкотре грає на публіку, буде три чинники.

Перший – короткий проміжок між першим та другим читанням законопроекту. Другий – за якою процедурою піде Рада (якщо за скороченою, як було з відкриттям ринку землі чи з ухваленням бюджету, то кількість правок можна буде скоротити чи об'єднати). Третій – якщо механізм заборони буде спрощено (якщо йти через суди – це на десятиліття).

Читайте також на порталі "Коментарі" – в УПЦ (МП) відреагували на перші кроки Верховної Ради до заборони їхньої діяльності.