Про що говорить скасування деяких "правок Лозового": яка загроза нависла над Україною
Оскільки реформа САП стала одним із пріоритетів з погляду нашої євроінтеграції, законопроєкт ухвалили в якомусь сенсі задля ухвалення
З 1 січня 2024 року набрав законної сили закон про посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (№ 3509-IX від 08.12.2023). Ним було скасовано деякі "правки Лозового" – будь-які терміни досудового розслідування для правоохоронців у "фактових" кримінальних справах. У період воєнного стану було встановлено термін 30 місяців для розслідування до вручення підозри, тепер ці обмеження скасовано – і розслідування може тривати безстроково. Що це означає? Чи не може виникнути ситуація, коли кримінальні провадження будуть розслідуватися по 10-20 років? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Маса справ роками можуть перебувати у підвішеному стані
Керівник політико-правових програм в Українському центрі у суспільному розвиткові Ігор Рейтерович розмірковує так:
Незважаючи на те, що глава САП є заступником генпрокурора і як би йому підкоряється, він тепер набуває набагато більше незалежності з точки зору проведення тих чи інших слідчих дій, пояснює експерт. Тобто політичний момент, пов'язаний з тим, що у нас президент є суб'єктом, який подає на розгляд парламенту кандидатуру генпрокурора, не так впливатиме, як раніше, вважає Ігор Рейтерович.
До того ж, зазначає експерт, є побоювання, що маса справ, зокрема дуже важливих з погляду боротьби з корупцією, теж роками може перебувати у підвішеному стані. Оскільки в адвокатів з'явиться можливість їх затягувати, не даючи доводити до логічного завершення, передавати до судів тощо...
Наразі кожен громадянин України потенційно є злочинцем
На думку голови профспілки, Українська незалежна фундація юристів, голови АТ "Кравець і партнери", адвоката Ростислава Кравця, скасування частини поправок (на щастя, скасували не все, акцентує він) фактично призведе до величезних зловживань з боку органів досудового розслідування.
Можна сказати, зазначає він, що наразі кожен громадянин України потенційно є злочинцем – і ціллю правоохоронних органів.
Читайте також на порталі "Коментарі" - що на нас чекає із законопроєктом про мобілізацію: які дві проблеми потрібно виправити.