Ізоляція та санкції б'ють по Росії все відчутніше - експерти розповіли, які сектори економіки страждають найбільше
На Росію стрімко насувається залізна завіса. І через санкції, і через те, що Кремль сам прагне ізолювати країну. Якими будуть наслідки всього цього? Чи є можливість перевороту в РФ або можливість потрясінь, які змусять верхівку країни припинити війну проти України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Чим довше країна-агресор буде в ізоляції – тим гіршою для неї буде ситуація
Професор Школи менеджменту ім. Везерхеда при Університеті Кейс Вестерн Резерв (США), ректор-засновник American University Kyiv (AUK) Роман Шеремета пояснює:
"Наслідки санкцій будуть катастрофічними. Російська економіка впаде нижче за той рівень, який був у РФ ще до здобуття незалежності, за часів СРСР. Наразі, за різними оцінками, ВВП Росії може скоротитися більш ніж на 30%. І що довше країна-агресор буде в ізоляції – то гірша для неї буде ситуація".
За словами експерта, зараз надходять новини, що російські промислові гіганти, які виготовляють танки, іншу техніку, вже не здатні цього робити, бо немає необхідних запчастин.
"Вся високотехнологічна база, яку використала Росія, була за кордоном. Вона лише закуповувала ті чи інші частини. Відповідно, жодної високотехнологічної продукції вони не зможуть купувати. А це означає, що російська економіка падатиме, і падатиме, і падатиме", – прогнозує Роман Шеремета.
Він також наголошує, що вже понад 400 іноземних компаній залишили РФ. І результат триватиме.
"У США формується ініціатива, щоб бізнес, який має хоч якісь зв'язки з РФ, вказував цю інформацію у фінансовій звітності. Це буде своєрідне тавро, яке доведеться демонструвати усьому світу. Компаніям, які торгують на біржах (Уолл-стріт, Нью-Йоркська) це точно не треба. Отже, РФ обходитимуть, як чумну, всі компанії західного світу, особливо великі", – попереджає експерт.
У Росії, упевнений він, єдиний вихід – повністю завершити війну. Піти на умови, з якими погодиться Україна. Лише так країна-агресор може помалу повернути до себе довіру. Але далеко не одразу.
"Навіть якщо зараз повністю зупиниться війна (а цього не відбудеться), якщо РФ виведе всі свої війська з України (чого теж не спостерігається) – вона вже завдала такої шкоди своїй економіці та репутації, що щонайменше кілька десятиліть не зможе повернутися до економічного довоєнного рівня . Росія сама себе загробила як країна", – наголошує Роман Шеремета.
При цьому, продовжує він, поки що не видно передумов, що верхівка Росії готова припинити війну. Як і передумов швидкої зміни цієї верхівки.
"На жаль, шансів на те, що в РФ відбудуться події на кшталт українського Майдану, дуже малі. Тому що це не війна особисто Путіна проти України. Це війна фашистської Росії проти України. Війна країни, пропаганда якої промила мізки керівництву Кремля та решті росіян. Більшість у РФ підтримують агресію проти України. І буде дуже важко змінити їхнє бачення ситуації. На це потрібні величезні зусилля. І роки", – вважає експерт.
Трохи вірогідніший варіант, що відбудеться переворот за участю силовиків. Вони мають більше реальної інформації про те, що відбувається. Розуміють, що відбувається. У тому числі генерали, яких ще не перебили під час цієї агресії.
"Але шанси на те, що серед російських силовиків знайдеться певна група, яка влаштує переворот, теж невеликі. Адже вони самі – частина цієї системи. І ті військові злочини, злочини проти людяності, які скоєно РФ під час вторгнення в Україну, заплямували і їх. Втім, може знайтись певне вузьке коло людей, яке спробує піти на такий крок. Як були під час Другої світової у лавах німецької військової верхівки спроби знищити Гітлера", – нагадує Роман Шеремета.
Третій варіант, на його думку, це олігархи як двигун перевороту. Люди, які заробили величезні гроші у тісній співпраці з російською владою. Той самий Абрамович та інші.
"Тут шанси теж невеликі, але, мабуть, найвищі. Ці олігархи все більше втрачають, вони намагаються максимально відокремитися від російської верхівки. І цілком можуть самі спонсорувати акції протесту, а то й замовити ліквідацію Путіна безпосередньо, – каже експерт. – Росія сама себе знищує – зі своїм сюрреалістичним поглядом на світ. Коли люди відчують дефіцит продуктів, речей, грошей, коли дізнаються про справжні втрати російської армії під час цієї війни, вони, можливо, почнуть змінювати світогляд. Але на це, наголошую, потрібні роки... А бліц-сценарія зміни російської влади я, на жаль, поки що не бачу".
Росія практично позбавлена можливості поповнювати технологічні галузі
Політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку Юрій Подорожній наголошує, що Захід (і не лише він) запровадив проти Росії безпрецедентні санкції за напад на Україну.
"Ці значні політичні та економічні обмеження, за різними оцінками, призведуть до падіння російської економіки на 20-30% вже у другому кварталі цього року. Навряд чи хтось може спрогнозувати цей вплив на більш далеку перспективу. Але немає сумнівів, що Росія опиниться у новій реальності на десятиліття. І на десятиліття ж буде відкинута назад в економічному та геополітичному сенсі", – наголошує експерт.
Ключове питання, на його думку, чи розуміла Росія масштаби наслідків відкритого вторгнення в Україну?
"Думаю, що не розуміла, – каже Юрій Подорожній. – І питання тут не так у прорахунку військово-політичного керівництва РФ щодо стану української армії, українського суспільства, здатності російської армії виконувати завдання. Такі прорахунки були зроблені і Заходом, який передбачав падіння України за лічені дні і ганебно досі не доклав максимум зусиль для припинення цієї війни. Але Росія прорахувалася ще й щодо реакції Заходу, який, на жаль, далеко не так допомагає нам, як міг би. Зате вдарив по РФ небувалими у світовій історії санкціями. Навіть Іран та КНДР отримали менш руйнівні обмеження для своїх економік".
У нашій війні проти агресора – це значна підтримка, яка є справді другим фронтом, який Захід відкрив проти Росії, вважає експерт.
"Слід розуміти, що болючі для Росії санкції є досить болючими і для західних країн. Адже російська економіка значною мірою інтегрована у світову, насамперед через експорт природних ресурсів. Тому вплив на економіки європейських країн є критичним, а для США – значним. Але, зрозуміло, що РФ страждає у рази більше, – зазначає експерт. – Вона вже практично не має можливості поповнювати технологічні галузі економіки. Частково позбавлена ринків збуту тих самих енергоресурсів. З перспективою зовсім втратити їх у країнах. Не так швидко і не так кардинально, як нам би хотілося (навряд чи слід вірити у повну відмову Німеччини або в цілому Європи від російського газу), але набагато швидше, ніж хотілося РФ".
На думку Юрія Подорожнього, навіть якщо війна завершиться цього року, навіть якщо ми підпишемо, якийсь мир чи перемир'я із росіянами, санкції – це історія надовго.
"Російська економіка страждатиме від них ще довго, очевидно, десятиліття. Швидше за все, у самій РФ вже розуміють, що їхня економіка ніколи не буде такою, як до війни. Відповідно, Кремль змушений "закривати" країну, щоб якимось чином тримати у мобілізованому стані і суспільство та бізнес", – пояснює експерт.
Юрій Подорожній резюмує:
"Прорахунки російського керівництва, закручування гайок, що триває, викликатимуть невдоволення в самій Росії. А погіршення економічного стану обов'язково запустить різноманітні протестні процеси. Тому Путін продовжить рухатися від авторитаризму до тоталітаризму – як методу захисту правлячого режиму всередині країни. Але я не розраховував би на можливість усунення Путіна російськими елітами. Зараз Росія не тільки не має протестних настроїв, а й навпаки – Путін відповідає запитам російського суспільства. Адже це не лише Путін розпалював війну. Війна – це запит простого росіянина, тому він буде готовий терпіти і санкції, і труднощі. Питання лише у тому, як довго...".
Читайте також на порталі "Коментарі" - Арестович розповів, чому Путін більше не може розраховувати на білорусів у війні проти України.