Початковий план Путіна провалився: чому РФ розпочала війну проти України

Нова гостра фаза російсько-української війни була з самого початку спланована Кремлем

Сьогодні Росія розпочала повномасштабний наступ на Україну. Чим можна пояснити, що Росія пішла на відкриту агресію? Про що каже шквал дезінформації, який зараз обрушився на українців? Хто, окрім чинної армії, зараз бере до рук зброю для захисту України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Головне зараз – не панікувати, зібрати речі першої необхідності – так звану "тривожну валізку" з документами

Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль упевнена, що відкрита агресія була запланована Росією у рамках гібридної війни. Просто зараз Путін вирішив, що час настав.

"Вся інформація від закордонних розвідок, політиків, аналітиків та медіа підтвердилася. Нас попереджали про вторгнення за два місяці. Допомагали інформацією та зброєю, щоб з боку РФ не вийшов блискавичний бліцкриг, на який Путін явно розраховував", – зазначає експерт.

З її слів, інформаційна війна давно велася з боку агресора. Пропаганда, фейки, армія ботів та тролів.

"Я – офіцер запасу, людина військова. Мала відношення до оборонної реформи в нашій країні. І саме в ці дні на мої сторінки в соцмережах обрушилися коментарі та повідомлення від ботів та тролів РФ – із погрозами та злісними коментарями. Якщо такий шквал дезінформації та погроз йде через соціальні мережі паралельно з прильотом ракет і снарядів (а я перебуваю в Києві і прокинулась, як гадаю, багато хто – від вибухів) – це точно було сплановано. Так було й у 2014-2015 роках, коли відбувалася гостра фаза російсько-української війни на сході нашої країни", – наголошує Катерина Коваль.

Гібридна війна включає війну і на дипломатичному фронті.

"Ми бачили, що РФ ставила нездійсненні ультиматуми НАТО, США. Готуючи ґрунт для агресії, – пояснює експерт. – Потім було визнання псевдореспублік, які практично відразу звернулися до Росії за військовою допомогою".

Катерина Коваль наголошує, що до того, як оголосять про повну мобілізацію, буде проводитися (вже йдеться) призов резервістів першої черги. Ну, а мобілізація – це вже заклик тих, хто служив в армії до 2014 року, а також офіцерів запасу (випускники вишів із військовими кафедрами), які не були раніше призвані під час попередніх хвиль мобілізації. Важливо й те, вважає вона, як проявить себе територіальна оборона. Плюс – на території облцентрів зараз можуть створюватись добровольчі об'єднання.

Головне зараз, зазначає Катерина Коваль, не панікувати. Дізнатися, де знаходиться найближче бомбосховище. Зібрати речі першої необхідності - так звану "тривожну валізку" з документами, певну суму коштів та певний запас води, продуктів, ліків. Не залишати домашніх улюбленців напризволяще.

"Євроатлантичний альянс, а також цивілізовані країни, що не входять до нього, повинні накласти максимальні санкції на РФ. Підтримати Україну озброєнням, – упевнена експертка. – Ніхто не дасть зараз прогнозу, коли завершиться ця агресія. Короткострокові це дії – чи спроба повного захоплення України. Нам обов'язково треба вистояти. Віримо у нашу армію, у наш народ – і захищаємо нашу свободу!".

У Путіна усвідомили, що запущений у 2015 році механізм щодо федералізації України – провалений

Політолог, експерт Аналітичної групи Левіафан Микола Мельник вважає, що Росія пішла на відкриту агресію з двох причин.

"По-перше, Кремль зрозумів, що Захід не готовий до консолідованої відсічі РФ заради України. По-друге, Україна повністю відмовилася виконувати Мінські угоди після визнання Росією так званих "ДНР" та "ЛНР". У Путіна усвідомили, що запущений у 2015 році механізм щодо федералізації України – провалений. Тому пішли на новий крок щодо дестабілізації ситуації в Україні. Вони розуміють, що військова поразка призведе до божевільної політичної нестабільності в Україні. А саме така Україна потрібна Росії", – пояснює політолог.

За його словами, українцям важливо зберігати спокій – і слухати найвище військово-політичне керівництво країни.

"У нас не залишилося іншого шляху – окрім боротьби до перемоги. Якщо ми зараз відступимо, якщо поступимося РФ, це поставить під питання історичну можливість існування України", – упевнений Микола Мельник.

Він наголошує, що Захід має запроваджувати тотальні санкції проти РФ, максимально допомагати Україні озброєнням, фінансами. Зробити нестерпно дорогим щодня, щогодини перебування російських військ на території України.

"На жаль, на військове втручання Заходу навряд чи варто очікувати. Але ми й так знали, що воювати за нас ніхто не буде, – зазначає експерт. – Перші дні, перший тиждень – будуть вирішальними. Україні треба вистояти, не повторивши сценарію Грузії серпня-2008".

Читайте також на порталі "Коментарі" - експерти в ексклюзивному інтерв'ю розповіли, яка справжня мета Путіна – що його може зупинити.