Чим ближче до кінця року, тим більше приводів підбивати підсумки. Видання "Коментарі" вирішило поцікавитися думкую експертів, запропонувавши їм позначити топ-перемоги та поразки (проблеми) України у 2024 році.
Підсумки 2024 року. Фото з відкритих джерел
Україна вистояла
Глава платформи Єдиний координаційний центр, політолог Олег Саакян зазначив, що до перемог України у 2024 році можна віднести перше і найголовніше – Україна вистояла, що вже є немало, оскільки рік був вкрай складним, виходячи з політичної кризи у Сполучених Штатах, блокування підтримки для України, більш, ніж на півроку, зокрема через вибори в різних країнах.
"Другий момент – це посилення України в Чорному морі. За цей рік Україна не дала Росії зірвати судноплавний коридор з портів великої Одеси на імпорт і експорт. У минулому році Україна розблокувала судноплавний коридор, а в цьому році підтвердила – це не одноразова акція, а український дроновий флот, поповнившись вже різного виду дронами не тільки камікадзе, але й дронами-носіями ракет реактивних систем залпового вогню, кулеметів, зенітних ракет і, власне, вже дронів дрононосців, які несуть на собі летальні дрони, як концепція знайшла свою повну реалізацію і дає бій росіянам, забезпечуючи для нас домінування і відганяння російських кораблів в Чорному морі", – зазначив експерт.
Олег Саакян вважає, що також до перемог 2024-го року можна віднести інтенсивне перенесення бойових дій на територію Росії, починаючи від глибоких ударів по Росії, системної деградації її нафтово-промислового комплексу, доходячи до перенесення бойових дій фізично на територію Росії, зокрема тут варто згадати про Курську операцію і підконтрольність Україні частини території Курщини.
"Щодо поразок України або проблем, то перше – це серйозна амортизація інституційної бази України і державного апарату в умовах затяжної війни. Відсутність у 2024-му році трансформації цієї системи і подолання накопичених системних дефіцитів і провалів, починаючи від мобілізації, завершуючи економічною політикою і переведенням управління на рейки воєнного часу, потреба реконсолідації українського суспільства. Другий момент – Україні не вдалося отримати запрошення в НАТО. Це було надзавдання з зірочкою, але очевидно, що частина українського воєнно-політичного керівництва робила на це ставку. І третя українська проблема 2024 року – це не дореформованість системи оборони, яка стоїть поруч з усією державною системою, але її варто окремо зазначити, вона також серйозним чином амортизувалися за цей час. Ми бачимо, що все більше накопичується напруження всередині Сил оборони, стосовно якості управління, стосовно системи врахування помилок, розповсюдження кращого досвіду, зміни організаційно-управлінської системи Збройних сил і це також перезріло", – підсумував Олег Саакян.
Важкі часи народжують сильних людей і сміливі рішення
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Ганна Малкіна зауважила, що, підбиваючи підсумки року, що минає, вірно буде, в першу чергу, згадати здобутки та перемоги України.
"Направду їх чимало, як би складно нам не було. Умовно їх можна поділити на три частини", – зазначила експерт.
Дипломатична сфера
Політолог зауважує, попри песимістичні прогнози, що світ "втомиться" від України, нам вдалося зберегти підтримку значної кількості країн. Підтвердженням цього факту став Глобальний саміт миру, який відбувся в червні 2024 року і обʼєднав представників 93-х країн та 8 міжнародних організацій. І хоча саміт не дав результату у вигляді готового рішення щодо закінчення війни в Україні, він продемонстрував консолідацію демократичного світу в боротьбі проти агресії диктатур.
"Ще однією перемогою для України стала підтримка Євросоюзом нашого євроінтеграційного вектору, що знайшло відображення у звіті Єврокомісії щодо прогресу України за 2024 рік. Шлях України до ЄС став унікальним, бо попри екстремальні воєнні умови наша країна змогла не тільки зберегтися, як суверенна держава, а й здійснити реформи в частині приведення законодавства у відповідність до вимог ЄС. Це дало можливість підготуватись до найважливішого переговорного етапу, а початок 2025 року має ознаменуватись відкриттям першого переговорного кластеру "Фундаментальні засади", – зазначила експерт.
Воєнна сфера
На переконання Ганни Малкіної, найголовнішою подією 2024 року стала воєнна операція в Курській області. Вона справила шокуюче і деморалізуючи враження на російське керівництво і підсилила моральний дух українців. Ця операція дала одразу дві переваги: можливість для торгів в частині обміну територіями і перекреслення всіх "червоних ліній", намальованих кремлівським диктатором. Ядерний шантаж Путіна не спрацював і це стало сигналом для Заходу, що в реальності Кремль не настільки рішучий, як прагне себе позиціонувати.
"Також варто звернути уваги на успіхи українського ВПК. Хоч нам і не вдалося перевести економіку на військові рейки, виробництво української зброї натирає обертів. Наприклад, протягом цього року Україна збільшила фінансування вітчизняного виробництва озброєнь, досягнувши понад $4 млрд. Частка боєприпасів українського виробництва зросла до 41% (у 2023 р. – 18%). Також було закуплено понад мільйон дронів, що підвищило спроможності Збройних Сил", – прокоментувала політолог.
Культура і спорт
Експерт зазначає, що протягом 2024 року Україна неодноразово заявила про себе в спортивних змаганнях: український боксер Олександр Усик двічі переміг британського боксера Тайсона Фʼюрі, на Олімпійських іграх в Парижі олімпійська збірна здобула 12 медалей і посіла 22 місце в медальному заліку, що стало найкращим результатом за останні 22 роки. Але справжній фурор зробили українські параолімпійці, здобувши 82 медалі і посівши 7 місце. Не відставали здобутки України і в культурній сфері: фільм "20 днів у Маріуполі" отримав найпрестижнішу премію Оскар у номінації "Кращий документальний фільм", а в самій Україні почався справжній театральний бум. Премʼєри року "Конотопська відьма", "Марія Стюарт", "Русалчин Великдень", "Чикаго" відкрили нову сторінку в театральному мистецтві. Війна не тільки не зламала українських митців, а й підштовхнула їх на створення неповторних культурних продуктів.
"На жаль не обійшлась і без проблем і гучних скандалів, які стали причиною деморалізації і соціальної апатії українців. Їх перелік також довгий, але я зосереджусь на основних. По-перше, провалена мобілізація. Україні не вдалось зберегти консолідацію суспільства і забезпечити мобілізаційних ресурс, як це було в перший рік широкомасштабної війни. Справжнє полювання на чоловіків на вулицях міст і "бусифікація" явно не додали мотивації чоловікам призовного віку виконувати конституційний обовʼязок і ставати до лав Сил оборони. Корупційні скандали в Міністерстві оборони та ТЦК, прокурори-"інваліди", мільйони готівкових доларів при обшуках голови обласного МСЕК – все це шокувало українців, які і так морально і матеріально виснажені за майже три роки великої війни. В той час, як звичайні українці віддають останні декілька гривень на донати для українських воїнів, серед 25 голів обласних МСЕК після оприлюднення декларацій 18 виявились офіційними мільйонерами", – зазначила співрозмовниця порталу "Коментарі".
Ганна Малкіна підкреслює, корупція залишається топ-проблемою України, за що нам постійно дорікають західні партнери. Інсайдери з Вашингтону повідомляють, що як тільки республіканці прийдуть в Білий дім, Україну притягнуть до відповідальності у справах за витрати допомоги від США. Політолог зауважує, що тут важко щось коментувати словами, прийнятними для публікації, адже корупція під час війни – це мародерство.
"Як би там не було, але є найголовніший результат 2024 року: ми вистояли, ми є і ми будемо сильною незалежною державою! Важкі часи народжують сильних людей і сміливі рішення. Сподіваюсь, що важкі часи дадуть можливість подолати всі системні вади, які в Україні є", – резюмувала експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чому за Байдена Україна так і не отримала достатньо зброї і втратила території.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.