Підсумки останнього тижня осені: наростаюча ізоляція Росії та нові виклики для українського бізнесу
Ракетні обстріли та наступний частковий блекаут призведуть додатково до близько 4% падіння щоденного товарообігу. Загалом блекаути коштуватимуть до 2% додаткового падіння ВВП цього року
Спеціально для видання "Коментарі" експерти оцінили підсумки останнього повноцінного тижня осені, розповівши, що найважливіше для України сталося на політичному, дипломатичному та економічному фронтах.
Ми спостерігаємо посилення тенденцій поступової міжнародної ізоляції РФ
Керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків, адвокат Михайло Дяденко наводить такі оцінки минулого тижня:
За словами експерта, наступні кроки у цьому напрямі здійснюватимуться паралельно – винесення питання на Раду ЄС та інші інституції Євросоюзу, ухвалення відповідних рішень національними парламентами тощо.
При цьому, зазначає він, залишиться експорт нафти та газу, продовольства, але у жорстких рамках, схожих на програму "Нафта в обмін на продовольство".
Ну, а вже наступного року, вважає експерт, можна очікувати перших конфіскацій активів Росії як компенсацію за збитки, завдані Україні, внаслідок військової агресії та ракетних терористичних атак.
Необхідне проведення антикорупційної податкової реформи
Доктор економічних наук, генеральний директор групи компаній Advanter Group Андрій Длигач зазначає, що цього тижня Advanter Group спільно з Дія.Бізнес та Центром розвитку інновацій завершили чергову (дев'яту) хвилю досліджень стану та перспектив бізнесу.
За підрахунками базованих на даних ДПС та дослідженнях Advanter Group, понад 160 млрд грн фактично виведено з обороту бізнесу через зловживання чиновників у податковій сфері, наголошує Андрій Длигач. Висновок, за його словами, очевидний – необхідне проведення антикорупційної податкової реформи.
Але були на минулому тижні і позитивні моменти, зазначає Андрій Длигач. Так, з'явилася визначеність із покриттям дефіциту нашого державного бюджету на наступний рік – завдяки рішенням щодо відповідних фінансових вливань в Україну з боку США та ЄС.
Залишається питання – як функціонуватиме бізнес, враховуючи проблеми з електроенергією та зв'язком
Політичний експерт Богдан Бондаренко вважає, що серйозні відключення електроенергії, які були протягом тижня після чергової ракетної атаки Росії на енергосистему України, показали низку ключових моментів.
Але, продовжує він, залишається питання – як функціонуватиме бізнес з огляду на проблеми з електроенергією та зв'язком. І це, упевнений Богдан Бондаренко, стимул владі подумати – як не просто протистояти такому терору, не просто максимально швидко відновлювати пошкодження та допомагати домогосподарствам, а й – не дати остаточно обвалитися і без того підкошеній війною українській економіці.
Читайте також на порталі "Коментарі" - прогноз для України: чого очікувати у фронтовому, економічному, зовнішньополітичному сенсі.