Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
У 2025 році витрати на одного народного депутата України складають 2,28 мільйона гривень. З цієї суми основна частина йде на оплату праці помічників-консультантів, а на організацію зустрічей з виборцями виділяється лише 670 гривень на рік, пише "Економічна правда".
Верховная Рада. Фото: pravda.com.ua
Народні депутати мають низку трудових гарантій. Зокрема, їх робота зараховується до стажу державної служби, що дає право на надбавки за вислугу років і додаткову оплачувану відпустку. Народний обранець отримує перший ранг і категорію державного службовця.
Кожен депутат має право на 45 днів оплачуваної відпустки в міжсесійний період, а також на безкоштовне медичне обслуговування в спеціалізованих закладах. Ця пільга зберігається і для колишніх депутатів. Ті, хто залишили посаду до 2017 року, можуть отримувати спецпенсії у розмірі 70% від місячної зарплати нинішнього народного депутата, враховуючи всі доплати.
Під час виконання своїх обов'язків депутати звільняються від мобілізації, а після завершення терміну можуть повернутись на попередню роботу. У разі смерті нардепа, витрати на його поховання покривають місцеві органи влади.
Нардепи не мають права обіймати інші оплачувані посади, за винятком наукової, викладацької або творчої діяльності. Вони також не можуть вести власний бізнес, проте за порушення цього правила не передбачено покарання.
Для виконання депутатських обов'язків народні обранці мають певні привілеї. Вони можуть користуватися спеціально обладнаним службовим кабінетом у Верховній Раді та мати урядовий зв'язок. Крім того, народні депутати та їхні сім'ї можуть скористатися державною охороною.
Кожен депутат може мати до 31 помічника-консультанта, чотири з яких мають статус державних службовців, а решта отримують зарплату з фонду, який визначає сам народний обранець. Також народні депутати можуть отримувати фінансування на підвищення кваліфікації, навчання в освітніх закладах, вивчення іноземних мов.
Місцеві адміністрації організовують зустрічі депутатів з виборцями безкоштовно, покриваючи всі витрати з місцевих бюджетів.
Депутати, які не мають власного житла в Києві і зареєстровані на відстані більш як 30 км від столиці, можуть отримувати компенсацію за оренду житла або готельного номера.
Нардепи також мають право на компенсацію вартості проїзду, яка у 2025 році складає 7,5 тисячі гривень на місяць, а також на першочергове отримання квитків на будь-який транспорт, включаючи можливість подорожувати в бізнес-класі на літаках і першому/другому класах на пасажирських судах. Крім того, депутати можуть користуватися автопарком Верховної Ради до 25 годин на місяць, але лише для поїздок по столиці, без виїзду в інші області.
Для голови Верховної Ради та його двох заступників передбачено додаткові привілеї, такі як право на спеціальне приміщення для офіційних заходів, транспорт, охорону, секретаріат та кошти на представницькі витрати, що можуть складати до 40% від їхнього посадового окладу.
Як вже писали "Коментарі", спікер Держдуми країни-агресора РФ В’ячеслав Володін направив звернення до Конгресу США у зв’язку із заявою американського журналіста Такера Карлсона.
Новини