Окупація та табори: західні ЗМІ "зливають" мрії Путіна щодо України або знову нагнітають істерію

Експерти розповіли, що насправді переслідують західні ЗМІ, закидаючи час від часу провокаційну та лякаючу інформацію про російське вторгнення

Агентство Bloomberg випадково опублікувало заголовок про вторгнення Росії в Україну. Німецьке видання Bild із посиланням на службу іноземної розвідки видало статтю про те, як саме Росія має намір поводитися в Україні у разі окупації (аж до таборів). Чи випадкова помилка Bloomberg, і про що свідчить публікація у Bild? Що взагалі стоїть за шквалом таких матеріалів у західних ЗМІ? З цими питаннями видання "Коментарі" звернулося до експертів.

Масове нагнітання та істерія західних ЗМІ – спосіб тиску на офіційний Київ з метою примусу до виконання "Мінська-2"

Політичний експерт Денис Гороховський закликає розділяти нагнітання істерії, за яким було помічено такі медіа-гіганти як CNN і Bild, і помилку, якої припустився Bloomberg.

"Якщо в першому випадку це була системна скоординована робота, у рамках якої було, зокрема, цілеспрямоване спотворення інформації або публікація явних фейків, то у другому випадку це була просто технічна помилка. Не секрет, що ЗМІ конкурують між собою за право першими опублікувати новину. Тому під прогнозовані події заздалегідь готуються шаблони новини, так звана "риба", в яку за фактом здійснення події лише додають деталі (точну дату, місце події, якщо вона може змінюватись і т.д.) і публікують. Це набагато швидше, ніж з нуля готувати новину, – пояснює експерт. – Приміром, британська The Times офіційно повідомила, що у них вже є узгоджений некролог для королеви Великобританії, а британський телеканал ITV роками репетирує траурні репортажі на випадок трагічної новини з Букінгемського палацу. Але іноді трапляються технічні накладки – і подібні заготовки публікуються під виглядом факту, що відбувся. Враховуючи загальне тло новин щодо повномасштабного вторгнення РФ на територію України, цілком логічно, що всі великі гравці медіа-ринку мали заготовлені тематичні шаблони на випадок підтвердження вторгнення".

Що стосується цілей масового нагнітання та істерії західних ЗМІ, то, на думку Дениса Гороховського, це спосіб тиску на офіційний Київ з метою примусу виконання "Мінська-2", підписаного Петром Порошенком і який несе суттєві ризики для української держави.

"Тому українська влада сьогодні намагається максимально ухилятися від цієї теми. Проте відмова від виконання "Мінська" з боку України дозволить Росії вимагати зняття міжнародних санкцій. Ймовірно, саме тому колективному Заходу простіше посилити ситуацію всередині України, зберігаючи зовнішній тиск на РФ", – резюмує Денис Гороховський.

Україні відвели роль такого собі буфера між РФ і Заходом

Експерт Українського інституту політики Валентин Гайдай вважає, що бачимо продовження нагнітання штучної паніки з боку Заходу.

"Вже були звинувачення РФ у підготовці повномасштабної війни, вторгнення в Україну (з картами завдання можливих ударів), встановлення маріонеткового режиму (нібито на чолі з Мураєвим). Тепер дійшли обговорення того, що буде після вторгнення. І саме вторгнення вже навіть вчинили. У заголовках. Все робиться, щоб підігрівати ситуацію нестабільності довкола РФ, довкола України", – впевнений експерт.

За його словами, ця нестабільність б'є по іміджу РФ, інвестиційному клімату. Так, на фоні обвалу російського фондового ринку за місяць, починаючи з 20 грудня 2021 року по 26 січня 2022 року, російські мільярдери втратили сукупно $27,9 млрд. Помітно просів рубль. А, як відомо, поки що хтось втрачає – хтось наживається.

"Все це негативно відображається і в Україні: відтік вкладень, девальвація гривні. Негативний сигнал для інвесторів. Ніхто ж не вкладатиме у країну, яку скоро нібито окупують. Тож у результаті ми теж страждаємо, – наголошує Валентин Гайдай. – Біда у тому, що Україні відвели роль такого собі буфера між РФ і Заходом. Своєрідного "санітарного кордону". І наші проблеми Захід мало цікавлять. А ось підігрівати вогнище нестабільності довкола загрози російського вторгнення їм вигідно".

Читайте також на порталі "Коментарі" - експерти розповіли, чому США різко пом'якшили риторику щодо можливого вторгнення РФ в Україну.