Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Україна вже стикається з проблемою дефіциту газу, і хоча уряд визнав існування цієї проблеми, її можна було б уникнути при належному плануванні та розвитку власного видобутку. Таку думку висловив економічний експерт і кандидат наук з державного управління Юрій Гаврилечко.
Фото: з відкритих джерел
Він також зазначив, що ситуація загострюється через російські атаки на газову інфраструктуру. У період з грудня 2024 по лютий 2025 року удари по об'єктах ДКС у Полтавській і Харківській областях призвели до скорочення обсягів внутрішнього видобутку газу.
"Втрати, які ми понесли, можна було б компенсувати за рахунок резервів у підземних сховищах газу, однак влітку 2024 року "Нафтогаз" не забезпечив їх належного наповнення. У попередньому році, коли було імпортовано 2,8 млрд кубометрів газу, зима пройшла без труднощів. Водночас у 2024 році імпорт скоротився до 1,5 млрд кубометрів. Як наслідок, на 1 січня 2025 року в ПСГ було на 2 млрд кубометрів менше газу, ніж на початок 2024 року", — пояснив Гаврилечко.
Експерт також зазначив, що замість того, щоб зосередитися на підготовці до зими, "Нафтогаз" активно працював у комерційному сегменті, пропонуючи підприємствам газ за зниженими цінами.
"Цей газ, який компанія продала за заниженими цінами, зараз міг би бути дуже корисним для забезпечення стабільності опалення в країні. Тепер "Нафтогаз" змушений імпортувати газ за набагато вищими цінами", — зауважив він.
Гаврилечко підкреслив, що основною проблемою є відсутність довгострокових контрактів з вітчизняними приватними видобувниками газу, які б могли забезпечити стабільність постачання.
"Чому "Нафтогаз" не уклав угоди з українськими приватними видобувними компаніями, які контролюють 20-25% ринку? Замість того, щоб витрачати кошти на імпорт дорогого газу, їх можна було б спрямувати на розширення внутрішнього видобутку та зміцнення енергетичної безпеки України", — резюмував експерт.
Нещодавно міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україні до кінця 2025 року необхідно імпортувати близько 1 мільярда кубометрів газу.
Портал "Коментарі" писав, що, за даними пресслужби "Нафтогазу", припинення транзиту російського блакитного палива через Україну з 1 січня ніяк не вплине на ціну газу для українців. Мораторій підвищення тарифів під час війни продовжує діяти.
Новини