Краще, ніж стаття 5 Статуту НАТО або фікція: про що говорять нові гарантії безпеки для України
Цей договір може стати фундаментом для модернізації системи колективної безпеки в Європі
Україна представила свій проект із гарантій безпеки для нашої країни. Його презентували голова Офісу президента Андрій Єрмак та екс-генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен. Що можна сказати на підставі поданих даних? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Наша дипломатія має піднімати планку вимог щодо того, що нам мають надати країни-гаранти у разі нової російської агресії
Науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань зазначає:
Відбулася певна еволюція українського підходу, наголошує Олексій Гарань. І дуже важливо, вважає він, що ми не розглядаємо цей договір про багатосторонні гарантії безпеки – як заміну курсу в НАТО.
Насправді, продовжує він, ми побачили, що країни НАТО виявилися не готовими не те, що надсилати свої збройні сили в Україну, а навіть закрити небо над нами, боячись конфронтації з Росією.
З одного боку, зазначає експерт, ми зараз маємо масовану підтримку з боку США та Великобританії, з іншого – не таку ефективну від країн ЄС.
Успіхи нашої армії, безумовно, посилюють українські переговорні позиції, наголошує професор. Але дипломатам, журналістам, експертам, упевнений він, слід продовжувати роботу з нашими партнерами, щоб збільшувати допомогу з їхнього боку. У тому числі – зафіксовану у певних документах готовність максимально швидко допомогти Україні у разі повторення агресії. І аж ніяк не відмовлятися від вступу до НАТО, а навпаки тиснути на наших союзників у цьому питанні.
Цей договір виглядає більш дієвим, ніж навіть Статут НАТО
Голова Інституту публічної політики та консалтингу (ІНПОЛІТ), політичний консультант Сергій Биков розмірковує так:
Крім того, продовжує експерт, цей договір може стати фундаментом для модернізації системи колективної безпеки у Європі.
Україні потрібно стратегічно готувати та прораховувати подальші кроки у напрямі подальшого повоєнного руху та розвитку
Презентовані сьогодні рекомендації, створені колегіально членами робочої групи з питань міжнародних гарантій безпеки України (так званий Київський договір безпеки), є своєчасним та змістовним кроком до розуміння та вирішення гострих для України питань безпеки та розвитку. У цьому впевнений адвокат АТ "Vi Vates", аналітик права Українського інституту політики Ігор Печенкін, серед профільних тем якого – міжнародне співробітництво, участь у регіональних військових та правоохоронних спілках.
Однак, продовжує він, безумовно, Україні потрібно стратегічно готувати та прораховувати подальші кроки у напрямі подальшого повоєнного руху та розвитку. Цим, зазначає експерт, займається створена Указом президента від 21.04.22 Національна рада з відновлення України, до якої входять близько 17 груп за основними напрямками.
Читайте також на порталі "Коментарі" - паніки немає: окупанти терміново евакуювали свої родини із Криму та півдня України.