Енергетика у дефіциті: що може врятувати ситуацію, чи допоможе підвищення тарифів
Влада повинна стимулювати громади впроваджувати свою генерацію, як резервну, так і розподілену
В Україні після російських ударів по нашій енергетиці почалися серйозні проблеми. Масові відключення відбуваються практично по всій країні. У п'ятницю, 24 травня, Кабміну довелося навіть затвердити постанову, яка зобов'язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень електроенергії. Також міністр енергетики Герман Галущенко підтвердив, що до кінця травня буде ухвалено рішення про підвищення тарифів на електроенергію. Про що говорить те, що відбувається в нашій енергосистемі та навколо неї? Які рішення необхідно ухвалити для покращення ситуації? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Час минає, потрібні робочі інструменти для споживачів
Голова Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин наголошує, що не може бути справедливих відключень. Навіть у блокаді, підкреслює він, коли одні жили на нормі хліба та вмирали від голоду, іншим літаками везли консервовані ананаси.
Крім того, продовжує він, потрібно стимулювання громад впроваджувати свою генерацію – як резервну, так і розподілену.
Щодо зими, то кожен споживач має готуватися до проблем, які не зникнуть після підняття тарифів, вважає експерт. А держава, на його думку, має не форуми проводити, а вже сьогодні запустити програми підтримки для населення та малого бізнесу щодо придбання акумуляції, гібридних СЕС та малих вітроелектростанцій (ВЕС), інверторних генераторів.
Потрібно звикати жити при віялових відключеннях щонайменше два майбутні роки
Екс-гендиректор ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" Сергій Макогон нагадує, що наша енергосистема через атаки ворога втратила близько 9 ГВт генерації. І швидко її відновити чи збудувати нову – неможливо.
Сергій Макогон не бачить прямого зв'язку між підвищенням цін для населення та будівництвом нової генерації.
Тому, продовжує він, підвищувати тарифи для населення варто лише у разі, якщо отримані кошти підуть на погашення боргів на ринку та частково – на нову газову генерацію. Але не на фінансування будівництва нових атомних блоків.
Експерт резюмує:
– потрібно сфокусувати сили та засоби на найважливішому – побудувати нову розподілену маневрену газову генерацію, не витрачаючись на непотрібні нові атомні блоки; призначити відповідального (Міненерго), поставити йому конкретні завдання;
- створити справедливі умови та тарифи, які залучать інвесторів, забезпечити доступним фінансуванням, спростити дозвільну систему.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чи спрацював план Кремля з ударами по енергетиці: з чим в України почалися проблеми.