День Гідності та Свободи: чому він так багато значить для українців, особливо зараз
Для України уявлення про свободу, солідарність, гідність, справедливість горизонтальний тип соціальної інтеграції, самоврядування – не просто слова
Сьогодні, 21 листопада, в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Свято присвячене Помаранчевій революції 2004 та Революції Гідності 2013-2014 рр. З емоційним зверненням із цього приводу виступив президент Зеленський. Що можна сказати про особливості цього свята цього року? Чому так вийшло, що гідність та свобода стали ключовими якостями українців, на відміну від тих самих росіян та білорусів, як показала ця війна? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Знаменно, що День Гідності та Свободи відзначається в Україні щиро насамперед на рівні народу
Політолог Андрій Окара нагадує, що радянська політична система намагалася модернізувати усі народи, усі республіки під один стандарт. Але після розпаду СРСР кожна з республік, які здобули незалежність, почала повертатися до характерного для себе політичного та соціального устрою.
За словами Андрія Окари, для України уявлення про свободу, солідарність, гідність, справедливість горизонтальний тип соціальної інтеграції, самоврядування – не прості слова (як для переважної частини того ж російського суспільства). І не слова, які були не порожніми, але вже стерлися, нівелювалися, коли сенс відокремився від самої концепції – як у багатьох країнах Заходу.
На його думку, в українських революційно-еволюційних процесах було три складові.
Перша - екзистенційна революція, революція гідності людини та суспільства. Коли етично-моральні показники втілюються у соціально-політичній дійсності.
Друга – антифеодальні повстання проти олігархічного ладу, який будували в Україні з 1991 року і фактично до початку російсько-української війни. Тобто боротьба суспільства з олігархічною владою.
Третя – антиімперіалістична складова. А саме – боротьба України із російською імперією/деспотією.
Відповідь на запитання, чому гідність та свобода зараз стали відмінними якостями саме українців, слід шукати в нашій історії
Експерт Українського інституту політики Микола Спіридонов розмірковує так:
На думку експерта, відповідь на запитання, чому гідність та свобода зараз стали відмінними якостями саме українців, слід шукати в нашій історії, яка фактично вся, починаючи з Київської Русі – битва із загарбниками. Якщо не заглиблюватись у глибину століть, то можна згадати Запорізьку Січ, національно-визвольну боротьбу Богдана Хмельницького, Українську революцію 1917-1921 рр., дії УПА тощо.
Він вважає правильним, що цього року, на тлі війни та величезних втрат, немає особливих урочистих заходів щодо сьогоднішньої дати.
Читайте також на порталі "Коментарі" - Іран вироблятиме дрони в Росії: як цьому завадити – причому тут Китай.