Чи зросте населення України після війни за рахунок мігрантів: що кажуть демографи

Демограф сумнівається, що мігранти народжуватимуть більше дітей, ніж українці

Для того, щоб покрити брак працездатного населення, в Україну пропонують ввозити мігрантів з Азії, проте їх можна розглядати з двох сторін, а саме – залучення до ринку праці та демографічної ситуації. Таку думку в інтерв'ю "РБК-Україна" висловив доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблеми якості життя НАН України Олександр Гладун.

"Багато підприємців кажуть, що зараз не вистачає робочої сили. Але треба врахувати, що після закінчення війни буде демобілізація, а ще десь два з половиною мільйони українців повернуться з-за кордону, яких теж треба буде працевлаштовувати. А якщо робочі місця будуть зайняті, то це може викликати хвилю міграції наших громадян за кордон роботи", - зазначив демограф.

Водночас Гладун підкреслив, що мігранти навряд чи можуть збільшити кількість населення в Україні, тому це, на його думку, демографічну ситуацію це серйозно не покращить.

За словами експерта, досвід інших країн показує, що мігранти, у яких рівень життя такий самий, як і в середньому по країні, мають таку саму демографічну поведінку як у корінного населення. Тобто сподіватися на те, що у них будуть багатодітні сім'ї, не доводиться. Якщо ж рівень життя у мігрантів нижчий, ніж у населення, вони організовують анклави та народжуваність там на порядок вища. Таке спостерігається у всіх країнах Західної Європи.

Як приклад, уточнив Олександр Гладун, у Лондоні є райони, де взагалі немає білого населення. І під Парижем є такі анклави. Марсель взагалі розділений на дві частини: в одній живуть французи, в іншій – африканці та араби.

Читайте також на порталі "Коментарі" – на скільки COVID-19 та війна зменшили середній вік українців: демограф дав відповідь.