Чи справді Пекін посилює тиск на Москву: що почало відбуватися між двома країнами

Китай має "золоту акцію" відносно Росії

З одного боку, як повідомляє "Reuters", Китай нібито ухвалив рішення проігнорувати саміт миру у Швейцарії, тому що там не буде Росії і мовляв втрачається сенс цього заходу. З іншого боку, з'являються повідомлення у ЗМІ, що між Росією та Китаєм виникли розбіжності через будівництво газопроводу "Сила Сибіру-2", переговори фактично зайшли в глухий кут. Про що говорять ці повідомлення? Чи може бути так, що Пекін посилює тиск на Москву напередодні саміту миру, вимагаючи для себе ще більших поступок та преференцій? Видання "Коментарі" з цими питання звернулося до експертів.

Росія погодиться на будь-які умови Китаю

Політолог, партнер міжнародного комунікаційного агентства Good Politics Максим Джигун зазначив, що Китай в нинішніх умовах використовує Росію, як важливий сировинний ресурс, як базу для імпорту товарів в умовах низхідної економічної тенденції в самому Китаї. Намагаючись компенсувати всі ті проблеми, які є в питаннях торгівлі, в питаннях демографії, в питаннях виходу транснаціональних компаній шляхом купівлі майже безкоштовних ресурсів Росії.

"В нинішній ситуації Росія – неймовірно ізольована країна, яка намагається забезпечити собі імпорт важливих товарів всіма правдами і неправдами і Китай тут має "золоту акцію" в тому, аби повністю управляти цією країною в контексті економічних взаємовідносин. Тому, просто не погоджуючись із певними пропозиціями Росії Пекін знижує собі ще на 20-30% цінник від тієї ціни, яку запропонували росіяни для постачання сировини чи будівництва якогось проекту", – наголошує експерт.

При цьому Максим Джигун додає, що Комуністична партія на чолі з Сі Цзіньпінем прекрасно розуміє, що Росія погодиться на будь-які умови, якими б вони не були, тому що в них просто немає іншого вибору.

"І для Китаю ця війна не тільки війна проти США и спроба продемонструвати свою суб’єктність на міжнародній політичній арені, але й спроба гарно заробити, користуючись нездатністю Росії бути самостійним гравцем", – підсував політолог.

Про охолодження у стосунках Москви і Пекіна говорити марно

Політолог, кандидат філософських наук Олександра Решмеділова так прокоментувала ситуацію:

"Затримка будівництва газопроводу "Сила Сибіру 2", який має зʼєднати російські газові родовища з Китаєм, означає, що перемовини ще ведуться і фінальний контракт ще відсутній. У травні підчас візиту Путіна до китайського лідера Сі Цзіньпіна помітили, що серед представників російської делегації недорахувалися очільника "Газпрому" Олексія Міллера. Не виключено, що енергетичний трек перемовин буде проходити окремо. Наразі є затримка з конкретикою по банках і по потенційному зменшенню на них обмежувальних санкцій, а також питання у ціні на газ, бо Китай хоче цін як на внутрішньому ринку РФ. Повідомляється, що Китай має намір купувати лише невелику частину з 50 млрд кубометрів на рік, які мають постачатися трубопроводом "Силою Сибіру-2". За прогнозами це може призвести до зниження очікуваного прибутку експортної монополії на 15% у 2029 році, коли газопровід мав бути запущений", – зазначила політолог.

Олександра Решмеділова наголошує, що не треба забувати, що вже працює трубопровід "Сила Сибіру", який має вийти на повну експортну потужність до 2025 року.

"Тому говорити, що труднощі у перемовинах між Москвою і Пекіном означають значне охолодження марно. Це не більше, як чергове коло торгів і як максимум затримки по часу будівництва і запуску", – констатувала експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - Китай відреагував на заяву Зеленського про спробу зриву саміту миру.