Чи піде Пекін на примус Москви до миру: які торги йдуть між США та КНР

Росія для КНР – інструмент тиску, шантажу, за допомогою яких Пекін вирішує свої проблеми

Глава Держдепу США Ентоні Блінкен під час візиту до Китаю пригрозив тому санкціями, якщо КНР і надалі постачатиме Росії товари, які країна-агресор використовує для виробництва зброї. У свою чергу, китайський лідер Сі Цзіньпін заявив, що КНР і США повинні взяти на себе певні зобов'язання щодо встановлення миру в усьому світі, а також не шкодити один одному. Останнім часом проглядається зближення Китаю з Європою, проте РФ залишається партнером КНР. Які очікування подальших дій Пекіна? Чи дослухається він до умовлянь Заходу – чи продовжить грати в умовну нейтральність? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Китай думає виключно про власні інтереси

Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала не вважає, що Китай не прислухається до США. Швидше, продовжить робити те, що, на його думку, відповідає національним інтересам КНР. А зараз ті, на жаль, не співпадають із українськими, із західними.

"Так, у Пекіні покивають, знову повторять про те, що вони за мир. Але при цьому продовжать наголошувати на тому, що в тій же мирній конференції має брати участь і РФ. Що російські інтереси також мають враховуватися, – пояснює політолог. – Це не тому, що Китай переживає за інтереси РФ. Він думає виключно про свої. Для яких йому потрібен молодший партнер, який дратуватиме Захід, робити те, що сам Китай робити не наважується. Тобто Росія для КНР – інструмент тиску, шантажу, за допомогою яких Пекін вирішує свої проблеми".

З огляду на це, китайське керівництво прислухається до умовлянь Заходу рівно настільки, щоб не потрапити під санкції, констатує Віталій Бала.

Він нагадує, що під час недавнього візиту до КНР міністра закордонних справ РФ Лаврова чітко було заявлено Сі Цзіньпінем, що у них із Росією – міцні дружба та любов. Ті, що базуються, в тому числі, на неправильній, на їхню думку, політиці Заходу.

"Таке китайське "виляння" (ми за мир у всьому світі, але треба враховувати і нашу позицію, і російське занепокоєння і так далі), як на мене, триватиме до того моменту, поки РФ не програє. Саме це має зрозуміти Захід. І максимально наблизити цей момент, збільшуючи підтримку України та ізоляцію Росії. А особливих інструментів натиснути на КНР, який обхідними шляхами постачає росіянам все необхідне для продовження війни, немає", – зазначає Віталій Бала.

Він резюмує, що "конфлікт в Україні", як називає Китай російсько-українську війну, ніяк не шкодить національним інтересам КНР. Подекуди навіть допомагає. Тому Пекін і не піде на примус Москви до миру, продовжуючи обмежуватися загальними "примирливими" заявами без наповнення.

Вашингтон дає зрозуміти Пекіну, що краще зараз домовлятися з Байденом

Політичний експерт Сергій Таран поділився таким коментарем:

"США справді посилили тиск на Китай у питаннях російсько-української війни. Вашингтон дає зрозуміти Пекіну, що краще зараз домовлятися з Байденом, ніж потім не домовлятися з Трампом (у разі повернення до Білого дому)".

За словами експерта, зараз на фоні виборчої кампанії в США Трамп продовжує дотримуватися антикитайської риторики. Як і було за його президентства. Він закликав перемістити всі виробництва з КНР до США, робив інші неприємні для Пекіна заяви.

"І меседж, який Білий дім через Блінкена намагається донести до китайського керівництва, полягає саме в тому, що зараз є добрі можливості для конструктиву, для покращення відносин, для спільного врегулювання російсько-української війни (що вигідно і Байдену, оскільки збільшить його шанси на перемогу, і Сі, оскільки посилить його геополітичну вагу). Можливості, яких у майбутньому може не бути", – пояснює Сергій Таран.

Саме про це, вважає він, говорив Блінкен. Даючи КНР зрозуміти, що необхідно розривати відносини з РФ, принаймні у сфері військово-технічного співробітництва.

"Наразі тривають торги з цього приводу. Думаю, їх результатом стане обережніша позиція Китаю щодо російсько-української війни. Принаймні до кінця виборчої кампанії у США, – прогнозує експерт. - Швидше за все, невдовзі ми побачимо чергову порцію мирних ініціатив від Китаю (не наповнених конкретним змістом). Але не можна виключати, що КНР прислухається до США і скористається шансом стати реальним миротворцем, що можливо лише за умови справедливого миру, про що постійно говорить Україна".

Читайте також на порталі "Коментарі" – що відбувається між США та КНР: про що говорить позиція Сі щодо війни в Україні.